Ako na to, aby sa dovolenka nepredražila? Držte sa osvedčených rád

24.06.2019 15:00
mapa, lietadlo, cestovanie, dovolenka, európa
Ak vyrážate na cesty, dbajte na základné pravidlá. Autor:

S letom sa blíži aj čas dovoleniek a cestovania, teda obdobie, ktoré znamená vynaložiť nemalé finančné prostriedky. Preto by ste si mali dať pozor, aby sa výlet zbytočne nepredražil.

Ešte pred vycestovaním do zahraničia by sa mala venovať pozornosť tomu, ako sa uhradí ubytovanie alebo letenky. V tomto prípade je totiž výhodnejšie uprednostniť platbu kartou pred bankovým prevodom.

„Pokiaľ by letecká spoločnosť, s ktorou cestujeme, skrachovala alebo by nastal problém s poskytovateľom ubytovania, kde máme vytvorenú rezerváciu, človek je vo výhode, ak za tieto služby zaplatil kartou. Banka v takýchto prípadoch vyšle žiadosť o vrátenie finančných prostriedkov prostredníctvom kartovej spoločnosti a klient dostane svoje peniaze späť. Ak by človek zaplatil prevodom na účet, závisí vrátenie peňazí od vôle protistrany a tá môže byť otázna,“ radí Linda Gáliková z 365.bank.

Pri Airbnb preveriť, pri poistení neváhať

Podľa nej v prípade rezervácie ubytovania cez sharing platformy, akou je napríklad Airbnb, si treba dať pozor na príliš lákavé ceny a je vhodné si pozrieť aj recenzie a hodnotenia. Nielenže sa tým možno vyhnúť nesplneným očakávaniam, ale v prvom rade sa takto odhalia možní podvodníci.

„Ešte predtým, ako niekam vycestujeme, je dobré nezabudnúť si pribaliť aj poistenie. V prípade úrazu by sa nám totiž naša cesta mohla neželane predražiť. Poistenie nás vyjde pár eur a možno si ho založiť vo väčšine prípadov aj online,“ zdôrazňuje Gáliková.

Plaťte mobilom či ‚kešom‘

K dovolenkám patria tiež rôzne väčšie či menšie nákupy. Tam, kde je to možné, treba platiť kartou, ešte lepšie mobilom alebo hodinkami ako hotovosťou. Dokonca je dobré nechať kartu zamknutú v hotelovej izbe, pretože pri strate mobilu, sa karta môže používať ďalej bez toho, aby sa musela zablokovať. Hoci je vhodné mať malú sumu peňazí pri sebe aj v hotovosti, bezpečnejšie je platiť bezhotovostne vždy, keď sa dá.

„Pokiaľ budeme pri platení kartou vyzvaní na voľbu nákupu s konverziou alebo bez nej, výhodnejšie je vybrať možnosť bez konverzie, t. j. v lokálnej mene, teda nie v eurách. To isté platí aj pri platbe za letenky. Ak cestujeme napríklad maďarskou spoločnosťou, odporúčame zaplatiť letenky vo forintoch, nie v eurách,“ uzatvára Gáliková.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #peniaze #cestovanie #financie #plán #turizmus

+ Začnite si už teraz dávať krém s SPF, vaša pleť bude krajšia.
Oprášte staré kontakty v spoločnosti, budú...

+ Cvičenie v pohodlí domova vám nezaberie veľa času, budete sa cítiť lepšie.
Pozor na chyby v práci, dnes...