Ako na chudnutie pomocou kalorického deficitu?
Cesta nespočíva vo vynechávaní živín
„Kalorický deficit znamená, že náš kalorický príjem je nižší ako výdaj. Vždy musí byť nastavený s rozumom. Ak sa rozhodneme schudnúť, tak toto je základné pravidlo, ktoré platí a vždy bude,“ hovorí pre Pravdu výživová poradkyňa a šéfka portálu nedietuj.sk Jana Rybárová. V praxi to znamená, že musíme vydať viac energie ako sme prijali. V takýchto prípadoch sa však často uchyľujeme k okresávaniu kalorického príjmu vynechávaním niektorej zo zložiek potravy, najčastejšie cukrov alebo tukov, čo nie je správne. Základnými zložkami jedla sú pritom spomínané sacharidy, tuky a bielkoviny. Každá z nich má dôležitý význam pre ľudský organizmus. Sacharidy dodávajú energiu na fungovanie tela, bielkoviny slúžia na rast svalov a regeneráciu a v tukoch sú rozpustné dôležité vitamíny ako vitamíny E, A, D a K.
Bez počítania to vraj nejde
Pokiaľ sa snažíme vydať počas dňa viac energie, ako jej prijmeme z jedla, mali by sme poznať hodnotu takzvaného energetického výdaju. „Keď chceme zistiť, aký je náš energetický výdaj počas dňa a k tomu nastaviť energetický príjem podľa toho, aký je náš cieľ (redukcia, stagnácia, priberanie) musíme rátať s pár premennými. K nim patrí pokojový metabolizmus, termický efekt potravy, životný štýl zahrňujúci pracovnú aj fyzickú aktivitu človeka, stres a podobne,“ pokračuje odborníčka. Pravdou je, že pri náročnej manuálnej práci a v záťažových situáciách ľudský organizmus chudne rýchlejšie ako pri sedavom zamestnaní a nízkej fyzickej aktivite.
Ako sme na tom, keď nič nerobíme
Pokojový metabolizmus definujeme ako množstvo energie potrebnej na chod základných biologických funkcií tela. Nepočíta sa doňho šport a iná aktivita. Každý z nás má pritom inú hodnotu pokojového metabolizmu, ale aj napriek tomu ho môžeme približne vyrátať. „Toto číslo si vieme vypočítať pomocou rôznych vzorcov – Harris-Benedict, Mifllin-St.Jeor. Na výpočet potrebujeme vedieť svoju výšku, váhu, vek a pohlavie. Je tu ešte jeden vzorec – Katch-McArdle, ktorý je presnejší, no na jeho výpočet potrebujeme vedieť aj percento telesného tuku,“ zdôrazňuje Rybárová.
Čítajte viac Odborníčka vysvetľuje, či dokážeme schudnúť aj bez cvičeniaPomôžu špeciálne váhy
Percentuálny podiel tuku v tele dokážeme zistiť bioimpedančnou metódou, pomocou špeciálnej váhy. Podobne fungujú aj iné váhy, ktoré dokážu pomerne presne určiť pomer svalovej hmoty a tuku v tele. V konečnom dôsledku, ak sa nám podarí dopracovať sa výpočtami k pokojovému metabolizmu na vyrátanie energetického výdaja počas dňa potrebujeme pripočítať k pokojovému metabolizmu termický efekt potravy, stres, pracovnú aktivitu a tiež fyzickú aktivitu počas dňa. „Toto všetko tvorí energetický výdaj človeka a u každého jedinca toto číslo môže byť iné. No a kalorický deficit nastavíme potom tak, že z tohto celkového čísla, ktoré nám vyšlo ako náš energetický výdaj počas dňa odpočítame cca 10 – 20%,“ uzatvára výživová poradkyňa.
Ako na to?
Ubrať zo stravy 10 – 20 % kalórií je na prvý pohľad náročné. Najmä vtedy, ak nie je našim cieľom hladovanie, ale zdravé chudnutie. Dosiahnuť kalorický deficit však môžeme aj bez toho, aby sme hladovali. V takomto prípade je potrebné obmedziť vysoko kalorické potraviny, medzi ktoré patria sladkosti, zákusky, koláče, vysmážané pokrmy, tučné jedlá a pridať do jedálnička aj dostatok nesladenej pitnej vody a potravín s obsahom vlákniny.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ