Zosmiešňovať či ponižovať iných? Online svet nás zmenil, priniesol viac krutosti

Pravda | 26.10.2021 06:00
IMG 20211025 105405 Foto:
Hosťami relácie Ide o nás redaktora a moderátora Zdena Gáfrika (vľavo) bola psychologička Dominika Rajznerová a jej kolega - psychológ Marek Madro.
Vulgárne nadávky, útoky na fyzický vzhľad či mentálny stav. Ale niekedy na pohľad len obyčajná veta, ktorá dokáže rozpútať paľbu negatívnych komentárov v online priestore...

Problém nazvaný shaming (teda v preklade zahanbovanie, zosmiešňovanie) existuje v našej spoločnosti celé roky, vlastne stáročia. Napriek tomu nadobudol výrazne agresívnejšiu podobu možno práve v posledných rokoch – s otvorením online priestoru a nástupom sociálnych sietí.

„Len tak si odvrknúť na internete hocičo o hocikom – tam by sme mali povedať nie. Spoločnosť by si mala jasne stanoviť hranice,“ uviedol jeden z hostí – psychológ Marek Madro, ktorého v najnovšej epizóde relácie Ide o nás doplnila kolegyňa Dominika Rajznerová.

VIDEO s novou epizódou si pozrite tu:

Obaja sa zhodli, že problém shamingu v slovenskej spoločnosti existuje a možno aj pre udalosti posledných dní, keď sa obeťou shamingu a krutých komentárov či hodnotení na sociálnych sieťach stala len 17-ročná dcéra slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej – Emma Čaputová, sa o ňom rozpútala širšia diskusia.

Dvojica psychológov sa zhoduje, že je dobré, ak sa o probléme hovorí. Zároveň však priznávajú, že máme pred sebou ešte dlhú cestu. Shaming, ktorému čelia prevažne tínedžeri, nehodno bagatelizovať, ani ho potláčať. Treba sa mu postaviť a treba sa postaviť za tých, ktorí sa stanú jeho obeťami. Ako na to – aj o tom sme sa zhovárali v najnovšej epizóde relácie Ide o nás.

Podcastovú verziu novej epizódy Ide o nás si vypočujte tu: