Slovenskí dizajnéri v Prahe bodovali! Ponúkli zvodnosť, punk aj temnú iróniu

Zdeno Gáfrik, Pravda | 06.09.2019 14:55
Pred pár dňami sa v Prahe uskutočnil módny maratón známy pod názvom ako Prague Fashion Week. V jeho programe mali zastúpenie aj dizajnéri zo Slovenska. A bohaté!
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od
		slovenskej...
Prehliadka
		kolekcie Jar/Leto 2020 od
		slovenskej...
+17Prehliadka kolekcie
		Jar/Leto 2020 od
		slovenskej...

Počas niekoľkých dní svoje kolekcie na sezónu Jar/Leto 2020 odprezentovalo niekoľko módnych značiek a tvorcov. Slovenské farby zastúpili v tomto prípade mená ako Michael Kováčik, Zoltán Tóth či Lukáš Krnáč. K nim sa rovnako priradil Boris Kráľ, Michaela Hriňová so značkou AiM a tiež blogerka Vanda Janda.

Pražský týždeň módy už niekoľko rokov potvrdzuje, že v niekdajšom „československom“ priestore pôsobí množstvo skutočných talentov a odevných autorov, ktorí dokážu spojiť hlbšiu ideu s nositeľnosťou a komerčnou stránkou módy, reflektovať na aktuálne svetové trendy, či sa k nim dokonca pridávať v úlohe „trendsetterov“. Podarilo sa to aj počas uplynulých dní v Prahe a my sme sa pozreli práve na tvorbu Slovákov.

Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od...
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenského dizajnéra Michaela Kováčika na pražskom týždni módy Mercedes Benz Prague Fashion Week.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: MBPFW

Medzi najznámejšie mená v zozname patrí nepochybne Michael Kováčik s bohatou celebritnou klientelou a špecifickou estetikou pre modernú ženu, elegantnú, trendovú, femme fatale, ktorá túži byť nebojácna a sexy. Inšpirácia tentoraz vychádzala z pánskej módy – Kováčika totiž nadchlo pánske sako z éry 80-tych rokov. Transformoval ho však do nadčasových kúskov, ktoré kombinoval s priehľadnými sukňami, transparentnými detailmi, asymetrickými či zavinovacími šatami alebo ženskými prvkami v podobe viazačiek na blúzkach a naznačenými rolákovými golierikmi. Vytvoril tak silný dojem ženskosti, ktorý ešte umocňovali použité materiály. Použil napríklad hodváb, hodvábny satén, šifón, zamat, ale nechýbala ani koža. Celkový styling „posilnili“ klobúky z dielne Tonak, ktoré vznikli v spolupráci s Kováčikom.

Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od...
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenského dizajnéra Lukáša Krnáča na pražskom týždni módy Mercedes Benz Prague Fashion Week.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: MBPFW

Lukáš Krnáč s kolekciou Black Soul ponúkol pražskému publiku prehliadku rozdelenú do troch častí. Jednotlivo mali svoje charakteristické prvky vo farebnosti – jedna časť bola takmer výlučne čierna, v ďalšej sa pohral so žiarivou farebnosťou a obľúbenými sloganmi či nápismi. V celku bola jeho nová kolekcia temnejšia a možno i hĺbavejšia, Krnáč sa hral s vizualitou ľudskej temnej stránky. Nechýbala však ani jeho povestná irónia, využívanie stereotypov či prívlastkov, ktoré definujú súčasného nositeľa a konzumenta módy. Príjemným prekvapením bolo tentoraz využitie luxusných prvkov – napríklad kryštálov z dielne Preciosa či hravé detaily v podobe priehľadných „pelerín“.

Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od...
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenského dizajnéra Borisa Kráľa na pražskom týždni módy Mercedes Benz Prague Fashion Week.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: MBPFW

Veľmi príjemným prekvapením prehliadkového maratónu bola tvorba mladého Borisa Kráľa, ktorý ponúkol počtom modelov najmenšiu, no veľmi ženskú a precízne spracovanú kolekciu. Dôraz bol kladený na strih a siluetu so zvýrazneným driekom. V modeloch sa dali čítať prvky niekoľkých historických vplyvov – od variácie na korzet, cez éru 50-tych rokov minulého storočia až po prvky estetiky osemdesiatych rokov vo zvýraznených a masívnych ramenách. Farebnosť bola uhrančivá a veľmi ženská v tónoch fialovej, cyklámenovej a červenej doplnenej tmavými odleskami modrého zamatu.

Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od...
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenského dizajnéra Zoltána Tótha na pražskom týždni módy Mercedes Benz Prague Fashion Week.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Vynikajúce renóme si už niekoľko rokov buduje aj ďalší Slovák Zoltán Tóth, ktorého tvorba sa objavuje pomerne často aj na stránkach magazínov ako Vogue či Elle. V Prahe sa na móle predviedli modelky v ženskej kolekcii, ktorej dominovali najmä šaty ako kus odevu. Oproti tradičnej podobe tohto kusu ženskej garderóby sa však Tóth pohral s formou a strihom, pridal výrazné detaily v podobe zvonových a balónových maxirukávov či stojačikových golierikov. Niekde sa pohral s výsledným efektom pomocou asymetrie sukňovej časti, záveru potom dominovalo niekoľko kreácií v rozmanitom farebnom vyhotovení s priam architekturálne zvýrazneným ramenom a materiálom, ktorý najmä na fotografiách dodáva odevom ešte viac sošnosti. Aj Tóthova tvorba na prvý pohľad uhranie prepracovanosťou a krajčírsky delikátnym vyhotovením.

Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenskej...
Prehliadka kolekcie Jar/Leto 2020 od slovenskej dizajnérky Michaely Hriňovej, ktorá pôsobí pod značkou AiM by Michaela Hriňová na pražskom týždni módy Mercedes Benz Prague Fashion Week.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Slovenka Michaela Hriňová, ktorá pôsobí so značkou AiM, mala v celkovom vyznení bližšie k populárnemu street-wearu. Výrazné opasky, retiazky, motorkárske nápisy, posunutá línia ramien na bundách a ĺa osemdesiate roky či cípové lemy na sukniach a vestách pripomínali rockovú aj punkovú náladu, no zároveň odrážali veľmi súčasný a moderný štýl dnešného mladého konzumenta. Dizajnérka kolekciu akoby „povýšila“ detailmi v podobe perál, metalických detailov aj voľbou materiálov.

V galérii si pozrite výber z jednotlivých kolekcií.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ