Potraviny, po ktorých vám to bude myslieť

Gabi H | 17.03.2013 15:50
morské plody, omega 3 mastné kyseliny, výživa Foto:
Morské plody vám pomôžu udržať si správnu hladinu zinku.
Určite sa pozastavujete nad tým, ako by asi potrava mohla podporiť myslenie.

Zoberte si to logicky: ak má to, čo jete, vplyv na celé telo a napríklad môžete stravou zastaviť rakovinu, prečo by ste nemohli podporiť činnosť mozgu?

Výskumy odhalili, že strava môže ovplyvniť vašu bdelosť, energickosť, pamäť, koncentráciu, depresívnosť, ale aj agresivitu. Strava ovplyvňuje aj normálnu činnosť mozgových vĺn a náchylnosť k niektorým duševným chorobám a degeneratívnym neurologickým ochoreniam. Podľa najnovších zistení aj nepatrný nedostatok niektorých látok môže časom narušiť normálnu funkciu mozgových vĺn. Dobrá správa je, že vždy sa dá všetko stravou upraviť.

Jedzte proteíny

Jednou z prvých zásad je, že jednoduchý cukor spôsobuje útlm a proteíny pôsobia povzbudivo. Ak teda chcete, aby ste dosiahli čo najväčšiu duševnú bdelosť, jedzte potraviny bohaté na proteíny buď samotné, alebo spolu so sladkými či škrobovými pokrmami. Mali by ste si tiež uvedomiť, že trávenie tukov je časovo veľmi náročné, preto nepočítajte s tým, že si dáte bravčové na smotane s knedľou a bude vám to dobre myslieť.

Káva – preberie vás

Keď sa káva objavila v Európe, považovali ju za niečo také silné a nebezpečné, že ju mohli používať len lekári a vyskytli sa skupiny, ktoré bojovali za to, aby bola pre bežných ľudí zakázaná. V dnešnej dobe ju k povzbudeniu používajú milióny ľudí a jej účinky na mozog sú nesporné. Ak si teda po jedle doprajete kávu, tá dokáže potlačiť „útlm“, ktorý by za iných okolností nastal. Samozrejme, nič netreba preháňať, pretože na kofeíne môžete zostať závislí.

Ak chcete zlepšiť myslenie, doprajte si ovocie a orechy

Orechy a ovocie obsahujú vysoké množstvo bóru, stopového prvku, ktorý ovplyvňuje elektrickú aktivitu mozgu. Nedostatok bóru môže spôsobiť váš útlm a tým pádom aj problémy s riešením niektorých zadaní.

Plody mora majú účinky na mozog

Vedci zistili, že už malý nedostatok zinku môže spôsobiť problémy s reakciami, krátkodobou pamäťou a pozornosťou. Na to, aby ste si udržali jeho správnu hladinu, nemusíte užívať množstvo prípravkov. Stačí, ak budete jesť ustrice, alebo iné plody mora, poprípade morské ryby.

Na alkohol zabudnite

Alkohol ničí váš mozog a rozhodne vám na IQ nepridá, ani neobnoví vaše bunky v mozgu. Ak si chcete mozog ochrániť, konzumujte ho čo najmenej. Odborníci sa však zhodujú na tom, že ak chcete, aby bolo všetko v poriadku, mali by ste ho obmedziť len na 2 poháriky behom 24 hodín a tým sa myslí tá výnimka.

Tesne pred skúškou, dôležitou obchodnou schôdzkou, ktorá vyžaduje duševnú bdelosť, jedzte potraviny, ktoré obsahujú málo sacharidov, veľa proteínov a málo tuku.

Raňajky

vhodné: nizkotučný jogurt, ovocie, káva, čaj, čerstvá ovocná šťava, vajíčka natvrdo

nevhodné: toasty, salámy, lievance, pečivo, oplátky, praženica so slaninou, croissanty, palacinky

Obed

vhodné: tuniak, zelený šalát, ale vyhnite sa majonézovému dressingu, morské plody, ovocná misa, nízkotučný tvaroh, okolo 85–115 gramov morčacích/kuracích pŕs, chudého hovädzieho mäsa

nevhodné: špagety, pizza, hranolky, produkty rýchleho občerstvenia, arašidové maslo, sladené nápoje, alkohol

Večera

vhodné: opekaný losos alebo iné ryby, zelená zelenina, paradajky, rôzne plody

nevhodné: pečené hovädzie, pečené zemiaky s kyslou smotanou, varená kukurica, koláč, alkohol