Miera používania antikoncepcie sa za desať rokov prakticky nezmenila. Vo svojej najnovšej správe založenej na štúdii v 42 krajinách to uviedla európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Štúdia v rokoch 2014 až 2022 sledovala sexuálne správanie 242 000 sexuálne aktívnych dospievajúcich starších ako 15 rokov. WHO použila dáta zo 42 väčšinou európskych krajín, ale zahrnula aj Strednú Áziu a Kanadu.
Čítajte viac KVÍZ: Libido, BDSM či misionár, ovládate sexuálny slovník? Ak trafíte 10 z 10, teóriu erotického života máte v malíčku!Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi používalo prezervatív 70 percent chlapcov, pred dvoma rokmi to bolo už len 61 percent z nich. U dievčat tento podiel klesol zo 63 na 57 percent. Pokles nie je rovnomerný, v niektorých regiónoch je výraznejší ako inde.
Takmer tretina dospievajúcich priznala, že pri poslednom styku nepoužila ani kondóm, ani antikoncepciu, ale toto číslo sa v priebehu rokov príliš nemení. Stabilný je aj podiel párov používajúcich antikoncepciu, je ich asi 26 percent.
Rozdiely v prístupe sú naopak podľa WHO znateľné v rôznych socioekonomických skupinách. Zatiaľ čo mládež z rodín s nižšími príjmami mala styk bez ochrany v tretine prípadov, u dospievajúcich z vyšších tried to bola len štvrtina.
Čítajte viac Presvedčivejší dôkaz tu ešte nebol! Stačia dva plátky šunky denne a riziko neustále stúpa. Toto môže obľúbená pochúťka spôsobiťEurópska WHO upozorňuje, že nechránené styky mládeže môžu viesť k šíreniu pohlavne prenosných chorôb, ale aj k tehotenstvám a potratom podstupovaným v nebezpečných podmienkach. Na vine je podľa organizácie nedostatočná sexuálna výchova aj vzdelanie strán sexuálneho zdravia a možností ochrany.
„Hoci sú zistenia správy znepokojujúce, nie sú prekvapivé. V mnohých krajinách je komplexná sexuálna výchova vhodná pre daný vek stále zanedbávaná, a tam, kde je dostupná, je v posledných rokoch stále častejšie napádaná na základe falošného predpokladu, že podporuje sexuálne styky, zatiaľ čo pravdou je, že vybavenie mladých ľudí správnymi znalosťami v správny čas vedie k optimálnym zdravotným výsledkom spojeným so zodpovedným správaním a voľbou,“ uviedol šéf európskej WHO Hans Kluge.
WHO tiež upozorňuje, že šírenie chorôb má vplyv nielen na nakazených, ich osobné a profesijné životy, ale tiež kladie zvýšené nároky na zdravotnícky systém a vyžaduje vyššie výdavky.