Čo je emocionálna nevera?
Citovú neveru najlepšie rozpoznáte, keď sa vám v živote stane niečo zásadné, či už pozitívne, alebo negatívne. Komu prvému sa chcete zveriť? Pokiaľ to nie je váš stály partner, je jasné, že máte problém. Naopak, ak toto robí on vám, je viac než pravdepodobné, že je citovo zaviazaný inde. To bolí, pretože to neznamená len to, že vám nedôveruje, ale že mu je niekto bližší. A to už v podstate znamená, že vzťah nefunguje tak, ako by mal.
City namiesto hormónov
Zatiaľ čo one night stand je často výsledkom hormonálnej búrky, emocionálna nevera sa viaže k hlbším vrstvám náklonnosti. „Emočná nevera je spojená s hlbokými citmi a dôverou, ktorá by mala byť výlučne zdieľaná medzi partnermi. Zasahuje tak samotné jadro vzťahu,“ vysvetľuje psychoterapeutka Zuzana Steigerwaldová. To znamená, že vzťah už je citovo chladný a nie je isté, že sa vôbec bude dať zachrániť.
Čítajte aj Mýty o nevere. Pozor, ak im veríte, môžu vám rozbiť vzťahZnaky citovej nevery
Je dobré ich rozpoznať v začiatku, aby ste mohli prípadne spraviť vzťahové zmeny medzi vami a partnerom. Obvykle sa prejaví tým, že zrazu medzi vami chýbajú slová. Už neviete, čo partner robil v práci, čo ho trápi alebo teší. S vami je ako bez duše, zatiaľ čo keď je v práci alebo vonku s osobou, s ktorou si rozumie, žiari šťastím aj dlho po stretnutí. To je znak, že emocionálna nevera je hotová vec.
Čo robiť ako prvú pomoc?
Je dobré si uvedomiť, že nejde o žiadne nevinné laškovanie, ktoré vám bez následkov prejde a časom pominie. Ako potvrdzujú odborníci, zahrávate sa s ohňom, lepšie povedané – so stratou partnerovej dôvery, s odcudzením v súčasnom vzťahu a vymiznutím emočnej intimity. Preto je dobré si vyložiť karty na stôl a skúsiť obnoviť dôveru, pochopenie, viac sa počúvať a vychádzať si v ústrety. Ak v tom nie je aj sexuálna iskra, je možné nastavením nových pravidiel obnoviť stratené emocionálne puto.
Hlavne hovorte
Je potrebné otvoriť diskusiu, aj keď je to nepríjemné. Je dôležité vyjadriť, ako sa cítite a prečo je pre vás nevyhnutné tento problém riešiť. „Hovorte o svojich obavách a pocitoch namiesto obviňovania,“ radí Zuzana Steigerwaldová. A to aj v prípade, že partner vaše obavy bagatelizuje alebo úplne popiera. Ak partner aj naďalej odmieta komunikovať, môže byť užitočné navrhnúť párovú terapiu ako neutrálny priestor na diskusiu. Keď nepomôže ani to, možno budete musieť zvážiť, či je takýto vzťah pre vás dlhodobo udržateľný. Ale aspoň si nebudete vyčítať, že ste to neskúsili.