Každý okolo je súper, empatia chýba - typický príklad narcistu vyzerá aj takto: Môžu sa podobní ľudia zmeniť? Vedci tvrdia...

Narcistickí ľudia sú s vekom empatickejší, veľkorysejší a príjemnejší, napísal server BBC News.

16.07.2024 16:10
žena, sebavedomie, kariéra Foto:
Ako vlastne vyzerá narcista?
debata

Odkazuje pritom na štúdiu, ktorá ale zároveň naznačuje, že aj keď sa neprimerane vysoký pocit vlastnej dôležitosti môže pri narcisoch zmierniť, úplne nezmizne.

Tereza Ramba, Michaela Duffková Čítajte viac Bála som sa, že umriem, keď budem ďalej piť, hovorí autorka Zápisníka alkoholičky. Herečka Ramba jej príbeh zahrala bez súdov, necítila som voči Miši zlosť

Termín narcis alebo narcista sa stal nadávkou, ktorou sú často označovaní ľudia vnímaní ako neznášanliví alebo s ktorými sa ťažko vychádza. Črty tohto správania občas môže vykazovať každý človek a lekári tento termín používajú na označenie špecifického, diagnostikova­teľného typu poruchy osobnosti. Hoci sa definície môžu líšiť, spoločným rysom narcisov je neotrasiteľné presvedčenie, že sú lepší alebo si zaslúžia viac ako ostatní ľudia, čo sa ostatným môže zdať arogantné alebo sebecké.

Neurotik či antagonista?

Ľudia, ktorí boli v detstve viac narcistickí ako ich vrstovníci, majú tendenciu takí zostať aj v dospelosti, uviedol výskum založený na údajoch z 51 predchád­zajúcich štúdií. Zúčastnilo sa na nich 37 247 osôb vo veku od osem do 77 rokov.

Ilustračné foto.

Výskumníci hľadali rôzne typy narcistov na základe čŕt správania a rozdelili ich do troch kategórií. Jednou z nich sú takzvaní „agentskí“ narcisti, ktorí sa cítia veľkí alebo nadradení ostatným a túžia po obdive. Naopak antagonistickí narcisti vidia v druhých súpera, sú vykorisťovatelia a chýba im empatia. Poslednú skupinu tvoria neurotickí narcisti, ktorí sú náchylní ku hanblivosti, sú neistí a precitlivení na kritiku.

Užitočný narcizmus? Existuje…

Na základe dotazníkov skúmali, ako sa tieto osobnostné ukazovatele vyvíjajú v čase, a zistili, že vo všeobecnosti sa skóre narcizmu s vekom znižuje. Zmeny však boli mierne a postupné.

Katarína Janečková Walshe Čítajte viac Žijem na konci sveta už desať rokov, hovorí s humorom. Slovenská maliarka odišla do Texasu za manželom: Dalo mi to veľmi veľa...

Niektoré narcistické črty môžu byť aj užitočné, aspoň krátkodobo. Môžu napríklad zvýšiť popularitu, úspešnosť pri randení alebo šancu získať špičkové zamestnanie, uviedol hlavný autor štúdie Ulrich Orth z univerzity v Berne. V dlhšom časovom horizonte sú však dôsledky väčšinou negatívne, pretože vyvolávajú konflikty. „Tieto dôsledky nemajú vplyv len na samotného človeka, ale aj na pohodu osôb, s ktorými prichádza do styku, ako sú partneri, deti, priatelia, spolupracovníci a zamestnanci,“ do­dal.

Dráma, dráma a ešte viac drámy

Hoci ľudia niekedy môžu byť arogantní alebo sebeckí, nemalo by sa to zamieňať so skutočným klinickým narcizmom, varovala psychologička Sarah Davies, ktorá napísala knihu o tom, ako opustiť narcistu. Podľa nej nastal v poslednom čase boom záujmu o narcizmus, ktorého hnacou silou sú sociálne siete.

Modelka Denisa Mendrejová na akcii v Prahe nechýbala. Čítajte viac Manželka Majka Spirita s nôžkami v kožušine, Mendrejová v zlate či Dobiš a Fajnor ako módne divy: Pozrite si kreácie hviezd z pražského týždňa módy

„Do istej miery je to užitočné – pomáha to informovať o ňom viac ľudí a priniesť väčšie povedomie o tejto problematike. Rovnako ako pri mnohých iných termínoch z oblasti duševného zdravia sa však môže klinický význam trochu strácať,“ povedala.

Podľa Daviesovej patrí medzi príznaky narcistov neustála dráma, pretože vyhľadávajú chaos a konflikty, skutočnosť, že sa nikdy úprimne neospravedlnia, a neustále obviňujú ostatných.

debata chyba
Viac na túto tému: #konflikt #štúdia #sebavedomie #narcizmus

+ Zabúdate na hygienu v ústach, preto sa s vami nechce partnerka bozkávať.
Túžba po niečom vás...

+ Premôže vás únava, ktorá bude spôsobená častým lenošením.
Nepodceňujte svojho zamestnávateľa, pravidelný...