Mýty o nevere. Pozor, ak im veríte, môžu vám rozbiť vzťah

Nevera je ako rakovina. Začína nenápadne a keď sa prejaví, často je už neskoro. Horšie je, že v prípade nevery koluje medzi ľuďmi stále dosť mýtov, vďaka ktorým sa jej darí aj vo vzťahoch, ktoré by za normálnych okolnosti na nevere stroskotať nemuseli.

10.07.2024 00:00
shutterstock 1845311161 Foto:
Nevera je veľkým zásahom do vzťahu.
debata

Nevera rozšírila teritórium

Kedysi sa neverou označil jednoducho sex s niekým mimo oficiálny vzťah. Dnes je druhov nevier hneď niekoľko a v niektorých z nich o sex ani nejde. Flirtovanie na sociálnych sieťach, dopisovanie si s niekým, koho ste v živote nevideli, chatovanie, posielanie sexy fotiek… To všetko narúša samotný vzťah.

Napríklad podľa belgicko-americkej terapeutky Esther Perel je neverných niečo medzi 26 až 75 percent ľudí. Jedno sa ale nemení nevera sa najviac týka ľudí, ktorí vzťahu nevenujú toľko pozornosti, ako by mali.

Šťastní ľudia nezahýbajú

Omyl, ktorý mnoho dvojíc rozdelil. Veď ak partner vyzerá spokojne, zrejme nemyslí na iné. No a bác. Pokiaľ žijete v spokojnom a fungujúcom vzťahu, nemáte žiadne partnerské problémy a navyše aj vo vašej spálni to klape na jednotku, nemáte potrebu myslieť na najhoršie. Lenže všetko ej trochu inak. „Nezabudnite, že podvádzanie je skvelý zdvíhač sebavedomia, prináša vám do života vzrušenie, ktoré práve v dlhodobých vzťahoch často chýba. A to, čo je nové, je opojne príťažlivé a veľa šťastne ženatých či vydatých tomu vo výsledku nedokáže odolať,“ hovorí britská expertka na sex a vzťahy Tracey Cox. Preto pozor, šťastie nie je merateľom bezpečia.

vzťah, dvojica, smútok, rozchod, hádka Čítajte aj Prečo vzťahy chladnú a partneri sa začnú odcudzovať? Nerobte vo vzťahu tieto chyby

Slušný muž nepodvedie

Máte skvelého chlapa, ktorý drží slovo, je charakter a dobrák od kosti? Aj pri ňom sa oplatí byť obozretnou. Podvádzame totiž všetci veľmi podobne. Vážený vysokoškolský profesor etiky a milujúci otec rovnako ako bezcharakterný vreckový zlodej, čo okráda dôchodcov. Pretože všetci sme ľudia, robíme chyby a dopúšťame sa omylov. „Aj vzorné manželky a manželia, milujúce matky a otcovia, ktorí sú väčšinou emočne a vzťahovo veľmi zodpovední, môžu niekedy zablúdiť,“ potvrdzuje Tracey Cox. Vzplanutie v dlhodobom vzťahu je o túžbe nie o zlom charaktere.

Nevera je len o sexe

Máte doma sex pravidelne a nemôžete sa sťažovať na jeho nedostatok? Uisťuje vás to v presvedčení, že partner vám nezahne? Nie je to pravidlo. Mnoho mužov totiž dnes nevyhľadáva neveru len kvôli sexu, či praktikám, ktoré chcú zažiť. Často k nevere vedie viac spoločného porozumenia, zážitkov, pochopenia, jednoducho schopnosti mať si čo povedať viac ako má človek v súčasnom vzťahu. Preto pozor, ak je sex v poriadku, ale inak sa ako ľudia od seba začínate vzďaľovať.

Riešením je len rozchod

Áno, niektoré nevery sú natoľko bolestné, že ich odpustiť asi nemožno, sú nielen záletom, ale aj totálnou zradou dôvery. Ale nevera môže byť aj volaním o pomoc, posledným SOS, ktoré vysielate, keď váš partner dlhodobo prehliada a odmieta riešiť vaše vzťahové problémy. A v takom prípade stojí možnosť odpustenia a zapracovania na vzťahu minimálne za úvahu. „Nehovorím, že je nevera spôsob, ako vzťah opraviť alebo zachrániť. Ale za určitých podmienok to môže byť katalyzátor a štartovací bod na zmenu,“ dodáva nádej Cox.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rozchod #nevera #vzťah po rokoch #šťastie #rozpad vzťahu #podvádzanie #nedôvera #flirtovanie #mikro nevera

+ Nemusíte mať výčitky z jedla ste predsa na dovolenke, doprajte si.
Na pohovore so šéfom...

+ Budete sa ocitať v príjemnej atmosfére obklopená len milovanými ľuďmi.
Stanovte si jasné ciele, aby...