Vedci šokujú. Inteligentní ľudia sú príliš rozumní na lásku a vzťahy

O tom, že srdce a rozum sú dlhovekí nepriatelia sa často len šepkalo, no v súčasnosti aj veda dáva porekadlu za pravdu. Vyššie IQ vie byť zdá sa pre vzťahy problémom. Inteligentní ľudia sa častejšie rozvádzajú a žijú častejšie sami, akoby robili kompromisy kvôli láske.

14.06.2024 09:51
žena, komunikácia, priateľstvo Foto:
Vzťahy a rodinný život vraj robí problémy takmer všetkým s hodnotami IQ 140+.
debata

Láska a inteligencia môžu stáť proti sebe

Občas sa síce hovorí o sobáši z rozumu, ale v ňom rozhodne nehľadajte ani štipku lásky. Hoci Stephen Hawking, vyhlásil, že inteligencia je schopnosť prispôsobiť sa zmene, v prípade vzťahov to neplatí. Áno, inteligencia je šarmantná, vďaka nej dokážu ľudia lepšie zadväzovať vzťahy, udržiavať vtip aj iskru, ale dlhodobé vzťahy môžu byť problém. Za vysokým IQ totiž často zaostáva emocionálna inteligencia, ktorá je pre partnerstvo alfou a omegou. Aj to je dôvod, prečo inteligentné osoby vybavené komunikačnou obratnosťou majú vlastne často problém sa s ostatnými dorozumieť.

Kedy IQ škodí láske?

Inteligenčný kvocient je možné pomocou testov vcelku jednoducho zmerať. Zhruba 70% populácie má IQ medzi 85 a 115, nad 115 do 130 sa pohybuje asi 13% ľudí. Vyššie, teda do skupiny signalizujúcej naozaj výnimočný intelekt, sa dostanú asi 3% populácie. To je fajn, ak sa chcete hlásiť do Mensy, ktorá podobne obdarených jedincov združuje. Ak však ide o vzťahy, môže vám to dosť komplikovať život.

shutterstock 635839790 Čítajte aj Ako porozumieť jazyku lásky a posilniť vzťah: 10 tipov, ktoré môžu zlepšiť komunikáciu

Géniovia nevynikali láskou

Maliari, matematici, fyzici, myslitelia, filozofi, máloktorí ľudia s vysokým intelektom sú príkladom pre romantickú zápletku. Dnes už vieme prečo. Vzťahy a rodinný život vraj robí problémy takmer všetkým s hodnotami IQ 140+. Zo štúdie postavenej na pôvodných zisteniach amerického psychológa Lewisa Termana vyplýva, že inteligentnejší ľudia majú na lásku vysoké nároky a očakávania. Navyše nie sú veľmi flexibilní. Je vraj ťažšie s nimi v tomto smere nájsť spoločnú reč.

Príkladov sú tisíce

Neuropsychologička Ruth Karpinski v tejto súvislosti vykonala výskum pri ktorom zistila, že ľudia s nadpriemerným IQ sa stretávajú s duševnými a fyzickými problémami, ktoré ovplyvňujú funkčnosť vzťahov. „Inteligentní jedinci majú v prvom rade problémy sami so sebou,“ nechala sa počuť odborníčka pre magazín Neuroscience. No a samozrejme preto často majú problém aj vo vzťahoch. Jednoducho je to ťažké a zdá sa, že naozaj ostane platiť, že je potrebné počúvať srdce, alebo rozum. Pretože na oboch stoličkách zdá sa sedieť nedá.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #IQ #psychické problémy #komunikácia #dlhodobý vzťah #inteligencia #duševné poruchy #EQ #emocionálna inteligencia #kompromisy

+ Láska nakoniec zvíťazí a vy budete spokojne zaspávať s úsmevom na tvári.
Peňazí nie je nikdy dosť, preto...

+ Zistíte, že vám prestáva slúžiť pamäť, mali by ste začať s trénovaním.
Vymyslíte plán vďaka, ktorému budete mať...