Poznáte fázy vzťahu? Kde hrozí nevera a kedy sa môžete znovu zamilovať?

Vzťahy sú komplikovanou záležitosťou na ktoré neexistuje spoľahlivá príručka. Každý chce dokonalú polovičku, pritom sám má od dokonalého ďaleko. Navyše sa meníme, menia sa naše túžby, predstavy, menia sa situácie okolo nás. V tejto búrke odkormidlovať vzťah nie je vôbec jednoduché. No dá sa to.

11.06.2024 06:00
oddelené postele, vzťah, pár, konflikt Foto:
Kľúčové vo vzťahu nie je to, ako sa milujete a ako prechádzate peknými obdobiami, ale to ako zvládate hádky.
debata

Fázy vzťahu treba poznať

Nie všetko bude stále rovnako krásne, ružové a skvelé ako v začiatkoch. Niektoré veci sa budú rokmi meniť, no ak máte chuť pracovať na vzťahu, môžete mať príkladné spolužitie. Napriek tomu, že okolo vás budú lietať rozvody jedna radosť. Spoznajte dopredu, čo sa vo vzťahu bude diať a pripravte sa tak, aby ste z toho vyťažili a aby vás problémy nezlomili.

Zamilovanie je preč a čo teraz?

Nie je nič krajšie, ako sa aj po rokoch zobudiť vedľa partnera, pozrieť na neho a znovu sa zamilovať. Áno aj to je možné, no ako upozorňuje psychológ Mark Travers, dynamika vzťahu sa rokmi významne posúva. Očakávania sa často nenapĺňajú, čo vedie k rozčarovaniu a sklamaniu. Stále pretrváva chuť urobiť druhého šťastným, ale láska už nie je bezpodmienečná a partneri často oscilujú medzi kritickým postojom a snahou o vzájomnú idylku. Dostavujú sa prvé hádky, stanovovanie hraníc a vymedzovanie sa voči správaniu, ktoré nevyhovuje. Tento proces ale môže byť očistný. Musíte však partnera tolerovať a nájsť rozumné kompromisy.

vzťah, dvojica, smútok, rozchod, hádka Čítajte aj Prečo vzťahy chladnú a partneri sa začnú odcudzovať? Nerobte vo vzťahu tieto chyby

Po boji je každý generál

Kľúčové vo vzťahu nie je to, ako sa milujete a ako prechádzate peknými obdobiami, ale to ako zvládate hádky. Ktoré skôr či neskôr prídu. Emocionálne vyčerpanie a prípadná hrozba rozchodu vedie k únave z neustáleho riešenia konfliktov. Jeden či obaja partneri tak začínajú utekať od problémov na území, kde im je lepšie. To môže mať dve podoby. Buď sa začnú odcudzovať a hľadať si každý svoje vlastné záujmy, alebo sa upnú na výchovu detí, budovanie domova či vlastnú kariéru. Čo nemusí byť automaticky zlé, pokiaľ to beriete tak, že ide o úplne prirodzený proces. Posilní vás to.

Uvedomenie si spoločnej hodnoty

V tomto bode po rozbrojoch mnoho dvojíc začne mať pocit, že chcú niečo lepšie. Občas to je opodstatnené, občas je za tým len nechuť, alebo neschopnosť riešiť problémy. No ak sa k nim postavíte hlavou, čaká vás doslova renesancia a nová epizóda krásnej lásky. Po niekoľkých rokoch, niekedy aj dekádach nastáva obdobie, kedy pochopíme, že o svoj pocit spokojnosti sa musíme zaslúžiť hlavne sami, a aj na tom začíname pracovať. Čo je tiež chvíľa, kedy sa na svojho partnera začíname pozerať zmierlivejšími očami a vďaka tomu sa vracia aj láska. Tá naozajstná, nezaťažená búrkou hormónov. A dostavuje sa aj druhá fáza skvelého sexu. Už si len všetko užívať. Aj kvôli tomu stojí za to vytrvať. Pretože ľudia, ktorí stále budú hľadať niečo viac, nikdy do tohto bodu neprídu. A nepoznajú naplnený a láskyplný vzťah.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #láska #vzťah po rokoch #vzťahová kríza #zamilovanie #dlhodobý vzťah #spoločná budúcnosť #partner na celý život #kompromisy #obdobia vo vzťahu

+ Ste veľmi sebavedomá osoba, vďaka tomu ste o krok vpred pred ostatnými.
V práci nebudete mať svoje obdobie,...

+ Buďte otvorení novým skúsenostiam, prinášajú nové perspektívy a inšpiráciu.
Dávajte si pozor, aby ste sa...