Prečo vzťahy chladnú a partneri sa začnú odcudzovať? Nerobte vo vzťahu tieto chyby

Každý by chcel mať vzťah plný lásky, náklonnosti, vášne a pohody. No nie vždy to napriek odhodlaniu vydrží. Problém je, že sa dvojica rokmi v jednej domácnosti začne odcudzovať. Existuje päť hlavných dôvodov, ktoré si netreba pustiť medzi seba. Inak aj vašu lásku bude čakať nelichotivý osud.

30.05.2024 10:30
vzťah, dvojica, smútok, rozchod, hádka Foto: ,
Neviete nájsť spoločnú reč?
debata

Vzájomný pocit nedocenenia

Začína sa to všade rovnako. Každý z partnerov nadobudne pocit, že pre vzťah a domácnosť robí viac ako ten druhý. No a čo je ešte horšie, polovička to poriadne ani neocení. Preto na oboch stranách prichádza stret medzi očakávaním a realitou. „Namiesto aby si manželia boli oporou, žijú v konštantnom konflikte medzi svojimi očakávaniami a realitou,“ opisuje situáciu vzťahový kouč David Shorf. Muž aj žena začínajú počítať pocity svojho nedocenenia, pribúda frustrácia a z manželského života sa postupne vytráca energia, často aj intimita, trpí aj sexuálny život. „Je preto dôležité oceniť toho druhého a nevidieť všetko len svojimi očami,“ radí Shorf.

Ide o peniaze: Ako vplývajú peniaze na partnerské vzťahy?
Video
Odpovedá Mária Lettrichová, odborníčka na správu financií v manželstve a rodine. / Zdroj: TV Pravda

Problémová komunikácia

Obaja síce hovoríte, ale porozumenie nenachádzate. Muž často nie je schopný dešifrovať, čo žena od neho chce a žena zasa nechápe, že muž nerozumie. Všetko potom končí vo výčitkách. Frustrácia na oboch stranách sa prehlbuje, atmosféra vo vzťahu hustne a komunikácia zlyháva. Začnite hovoriť veci priamo. Aj keď to niekedy nemusí byť príjemné, je to lepšie, ako komunikovať bez porozumenia.

Strach z toho, čo povie druhý

V snahe nevystavovať sa sklamaniu z partnerovho správania, zo strachu, ako by zareagoval, sa obaja partneri zámerne vyhýbajú tomu, aby o svojich pocitoch a trápeniach hovorili. Jednoducho problémy zametajú pod koberec. „Domnievajú sa, že keď tému neotvoria, bude pokoj. To je ale zásadný omyl. Partneri sú uzavretí do svojich vlastných pocitov a nie sú ochotní ani schopní sa vžiť do svojho druha. Keby sa o to pokúsili, mohli by pretrhnúť reťazec opakujúcich sa situácií, ktoré vedú stále k rovnakým výsledkom,“ dodáva David Shorf.

sex, pár, vášeň, láska, hádka, problémy Čítajte aj Sloboda vo vzťahu. Zlaté pravidlo, ktoré vzťah podporí a zamedzí nevere

Tvoje a moje aktivity

Nie je nič horšie, ako keď si začnete vo vzťahu deliť aktivity na tie, ktoré sú vaše, ktoré partnerove a ktorých je viac. Ešte horšie je, ak tie, na ktorých ste spoločne neskôr označíte, že to boli jeho aktivity. Pozerajte na činnosti, ktoré vás oboch zaujímajú ako na spoločné.

Málo pozornosti

Ide o pozornosť, ktorú venujete jeden druhému. Aj dvaja ľudia, ktorí spolu žijú sa vlastne nemusia vôbec vnímať. Neustále sa venujete telefónu, televízoru, správam, hocičomu. Pritom partner a jeho zmeny vám unikajú. A to je začiatok konca. Vnímajte sa naplno. Veľmi to pomáha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #manželstvo #komunikácia #nedorozumenie #vzťah po rokoch #pozornosť #spoločné aktivity #nedocenená #frustrácia #spoločne strávený čas

+ Vyhýbanie sa fajčeniu a iným toxickým návykom predlžuje život.
Zodpovednosť vás posunie vyššie, len je tažké sa...

+ Jedzte viac proteínov a domácich jedál a zmeny na vašom tele sa ukážu hneď.
Buďte viac pracovitý a vaša odmena...