Posilnite vzťah a lásku každodennými rituálmi. Tieto fungujú stopercentne

Nemusíte byť žiadna čarodejnica, aby ste si pomocou jednoduchých rituálov pretvorili bežný vzťah na výnimočný a normálny domov na naozaj skvelý. Niekedy netreba veľa a drobnosti sa postarajú o to, že láska bude medzi vami kvitnúť napriek pribúdajúcemu veku.

06.06.2024 06:00
bozk, pár, láska, rande, zaľúbenci, muž a žena Foto:
Môže vám to pripadať ako banalita, ale odborníci sa dušujú, že ide o jeden z najcennejších rituálov lásky.
debata

Aspoň pár minút denne

Nič, čo chceme aby prekvitalo sa nezaobíde bez našej pozornosti. Len obyčajné muškáty na balkóne vyžadujú minimálne pravidelnú zálievku. A potrebuje to aj vzťah. No často mu nedávame ani toľko priestoru ako balkónovým kvetom a potom sa čudujeme že uvädá. Naozaj stačí pár minút denne a vzťah môžete mať lepší. A zvládne to každý.

Ide o peniaze: Ako vplývajú peniaze na partnerské vzťahy?
Video
Odpovedá Mária Lettrichová, odborníčka na správu financií v manželstve a rodine. / Zdroj: TV Pravda

Riešte problémy do 7 minút

Ako raz a navždy pochovať nezhody bola úloha pre vedecké kapacity. Prišli na to neurovedci zo Stanfordovej univerzity a ich metóda je založená na tom, že ľudia všeobecne premýšľajú konštruktívnejšie a efektívnejšie, keď sa daný problém netýka priamo ich. Preto napríklad kamarátke dokážete poradiť lepšie ako sami sebe. Preto keď máte s partnerom nejakú nezhodu, namiesto diskusie z očí do očí skúste o konflikte písať, ako by sa netýkal vás, ale niekoho, komu chcete poradiť, čo s tým. Väčšine ľudí, ktorí sa do výskumu zapojili, zabral tento trik asi 7 minút. Navyše sa ukázalo, že to funguje. Niežeby sa partneri hádali menej často, počty ich nezhôd zostali zhruba rovnaké, ale diskusie boli menej náročné a hlavne viac konštruktívne.

Poďakujte si za vzťah aj za…

Môže vám to pripadať ako banalita, ale odborníci sa dušujú, že ide o jeden z najcennejších rituálov lásky. Pocit vďačnosti je totiž jednou z hlavných ingrediencií spokojného a šťastného života. Preto si každý deň pred zaspaním vzájomne venujte pár minút a jeden druhému vymenujte tri veci, ktoré sa v ten deň stali a za ktoré ste vďační. Nemusí to byť nič svetoborné, môžete byť vďační za to, že ste sa večer zišli doma a stihli sa spoločne navečerať, za to, že sa vášmu dieťaťu darilo, alebo ste niečo pekné videli. „Ide o to, aby ste sa spoločne dostali do pozitívnej nálady a pripomenuli si, že váš spoločný život je fajn,“ vysvetľuje terapeutka Tracey Cox.

sex, pár, vášeň, láska, hádka, problémy Čítajte viac Sloboda vo vzťahu. Zlaté pravidlo, ktoré vzťah podporí a zamedzí nevere

Zbierajte dobré skutky

Rituál od svetovo uznávanej terapeutky Esther Perel. Skúste na svojom náprotivku nehľadať chyby, ale to dobré. Každý deň začnite tým, že si napíšete zoznam vecí, ktoré váš partner deň predtým urobil a dajú sa pokladať za pozitívne. Opäť, môžu to byť úplné drobnosti, ako že uvaril kávu, má skvelý tip na výlet, pohladil vás… Pretože práve tieto každodenné drobnosti máme tendenciu prehliadať, pritom ale na nich váš vzťah stojí viac, než si dokážete predstaviť.

Analyzujte si vzťah

Chodíte na preventívne prehliadky, aj auto vozíte do servisu a takúto diagnostiku si zaslúži aj vzťah. „Výskumy ukazujú, že páry, ktoré pravidelne hodnotia vzťahy, zvyšujú vlastnú spokojnosť a znižujú pravdepodobnosť rozchodu. Aspoň dvakrát do roka si doprajte večeru vo dvojici, pri ktorej sa porozprávate o tom, čo sa vám ako páru darí, čo nie a aké plány máte napríklad na ďalšie mesiace. Na to si nájde čas naozaj každý! A je to veľmi efektívne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vďačnosť #partnerské problémy #nezhody #riešenie problému #spoločné aktivity #dlhodobý vzťah #drobnosti #konštruktívne riešenie #každodennosť

+ Nezabúdajte na únavu z počasia, užívajte si letné dni vonku na slniečku.
V práci si kolegyňa brúsi zuby na vaše...

+ Buďte otvorení novým skúsenostiam, prinášajú nové perspektívy a inšpiráciu.
Dávajte si pozor, aby ste sa...