Sloboda vo vzťahu. Zlaté pravidlo, ktoré vzťah podporí a zamedzí nevere

Vzťahy netvoríme preto, aby sme sa cítili zviazaní ako vo väzení. Chceme podporovať jeden druhého vzájomne sa tešiť a dopĺňať. Často sa však strach, že o toho druhého prídeme, premení na neustále prenasledovanie. Ako je vhodné namiešať si vo vzťahu slobodu, aby nám prospievala, ale nedala priestor nevere?

20.05.2024 06:39
sex, pár, vášeň, láska, hádka, problémy
Ak partnerovi veríte, nepotrebujete sa neustále pýtať, čo robí, keď nie je s vami.
debata

Slobodu potrebuje každý

Aj keď na začiatku vzťahu chceme všetok čas tráviť spoločne, je dôležité, aby každý z partnerov mal priestor pre seba a svoju slobodu. Dobiť energiu, byť chvíľku len sám sebou, alebo jednoducho zmeniť na chvíľu prostredie a vidieť sa s inými ľuďmi je nielen ozdravné a očistné, ale aj to posilňuje samotný vzťah. To, že spolu budete 24/7, rozhodne nie je dôkazom kvalitného vzťahu, ale skôr neschopnosti sa dohovoriť na lepšom fungovaní. A minimálne jeden z partnerov tým obvykle trpí. Preto je dôležité zachovať správne pravidlá, aby ste sa s partnerom cítili spolu aj keď spolu práve nebudete.

Ide o peniaze: Ako vplývajú peniaze na partnerské vzťahy?
Video
Odpovedá Mária Lettrichová, odborníčka na správu financií v manželstve a rodine. / Zdroj: TV Pravda

Pravidlo 70:30

Výskumy v oblasti vzťahov neustále napredujú a ak túžite po zdravom a modernom vzťahu je dobré sa občas poradiť s odborníkmi. Tí tvrdia, že najúspešnejší model spolužitia sa v praxi ukazuje dodržiavanie pravidla 70:30. Ak sa partneri nezhodnú na svojich prioritách ohľadom voľnosti, môžu zaviesť jednoduché pravidlo, ktoré odporúčajú aj odborníci. To v praxi znamená, že zhruba tretinu voľného času, ktorý máme, strávime podľa svojho a zvyšok spoločne. Ide údajne o ideálny mix slobody a spolužitia.

nevera, sex, muž, žena, ženy, spálňa, vášeň, žiarlivosť Čítajte aj Chcete verného partnera? Ustrážite si ho TAKTO

Kde je dôvera, tam je voľnosť

Žiarlivosť, zbytočné otázky a snaha obmedziť partnera vo voľnosti nie je cesta lásky, ale skôr strachu a nedôvery. Ak partnerovi veríte, nepotrebujete sa neustále pýtať, čo robí, keď nie je s vami. Navyše v takom prípade to ani nie je o voľnosti, pretože jeden z partnerov má neustále pocit, akoby bol síce „vonku“, ale s kontrolným náramkom na nohe. A to môže vyústiť skôr do hádok aj nevery, ako do podpory vzťahu. Pretože ak je dôvera, nemusí byť prehnaná kontrola.

Nevera vzniká z kontroly, nie vernosti

Pokiaľ je hnacím motorom kontroly nad partnerom snaha zamedziť nevere, tak to bohužiaľ tiež veľmi nefunguje. Práve naopak. Muž začne hľadať skôr partnerku, ktorá ho bude milovať a nie kontrolovať. Navyše vždy platí, že kto chce byť neverný, tak si cestu vždy nájde. A nadbytočným obmedzovaním voľnosti si partnera neudržíte. Obmedzovanie tomu nezabráni, skôr vyvolá vzdor a túžbu po zakázanom ovocí. Podstatnejšie je pestovať intimitu, otvorenú komunikáciu a spoločné záujmy. Potom je menšia pravdepodobnosť, že niekto z páru bude hľadať útechu či dobrodružstvo inde.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kontrola #láska #nevera #Sloboda #žiarlivosť #voľnosť #podvádzanie #nefunkčný vzťah #nedôvera #podozrievanie

+ Buďte otvorení novým skúsenostiam, prinášajú nové perspektívy a inšpiráciu.
Dávajte si pozor, aby ste sa...

+ Vaša zdravotná stránka je na tom veľmi dobre, naďalej sa o seba starajte.
V práci sa vám bude výnimočne dariť,...