Vlády by podľa neho mali zriadiť ministerstvá priateľstva, ktoré by radikálne prehodnotili spôsob usporiadania spoločnosti, napísal denník The Guardian. Lagasnerie spochybňuje spoločenský tlak, ktorý podľa neho kladie rodinu a romantické vzťahy na prvé miesto a poukazuje na starostlivosť a čas, ktoré si kvalitné priateľstvo vyžadujú.
Väčší dôraz na kamarátstvo by podľa neho zároveň ukončil „tyraniu“ kultúry skorého ranného vstávania. „Nemôžem skoro vstávať, pretože som bol hore s priateľmi do tretej ráno, by sa podľa Lagasnerieho, ktorý je gay a rozhodol sa zostať bezdetný, potom stalo rovnako účinným argumentom ako "Musím odísť skôr, aby som vyzdvihol deti zo škôlky.“

Lagasnerie tento mesiac vydal manifest priateľstva, v ktorom opisuje kamarátstvo so spisovateľmi Didierom Eribonom a Édouardom Louisom. Každý deň sa spolu rozprávajú, večerajú, želajú si dobrú noc a dobré ráno a zlaďujú svoje rozvrhy tak, aby v nich mali priestor na stretávanie sa a dlhé spoločné rozhovory. Filozof, ktorého priraďujú k radikálnej ľavici, ich vzťah opisuje ako „jednu dlhú diskusiu, ktorá nikdy nekončí“ a stredobod ich života.
„Keď posielame ostatným fotky zo spoločne strávených vianočných sviatkov alebo ich zdieľame na sociálnych sieťach, dostávame obrovské množstvo správ od ľudí, ktorí nám závidia možnosť stráviť sviatky s priateľmi. Ponúka sa otázka: prečo sa priateľstvo ako spôsob života zdá byť tak nedostupný aj tým, ktorí sa o neho usilujú?“ hovorí Lagasnerie.

Štyridsaťjedenročný filozof tiež poukazuje na fakt, že na rozdiel od nefunkčných romantických vzťahov nie je v spoločnosti tendencia udržiavať priateľstvo s ľuďmi, ktorých nemáme radi. „Tá predstava, že by sa život mal odohrávať v cykle: mladosť, štúdium, vytvorenie vzťahu, spoločné bývanie, spanie v rovnakej posteli, mať deti… To sú inštitucionálne úlohy, ale mnoho ľudí nie je s týmto typom života v súlade a má iné túžby,“ uviedol Lagasnerie.