Štúdia ukazuje, že v okamihoch, kedy sme naladení obzvlášť zle alebo sme pod stresom, skôr si všimneme negatívne správanie našich polovičiek ako ich pozitívne vlastnosti.
Ak sa po nevydarenom dni v práci vrátime domov, zlú náladu presúvame smerom k partnerovi. A nepomôže v tomto prípade ani milé privítanie či bozk, ktorými nás partner privíta už medzi dverami. Štúdia skúmala, či jednotlivci, ktorí čelia stresujúcim životným udalostiam alebo každodenným ťažkostiam, budú s väčšou pravdepodobnosťou pozornejšie sledovať negatívne správanie svojho partnera.
Čítajte viac Najčastejšie dôvody rozchodu? Áno, aféra je stále číslo jedenŠtúdia, do ktorej sa zapojilo 79 novomanželských párov, ktoré nedávno zažili viac stresujúcich životných udalostí, boli obzvlášť citlivo naladené na vnímanie každodenných výkyvov v negatívnom správaní ich partnera, ale pozitívne správanie ich nechávalo ľahostajnými. Jedinci, ktorí čelili menej stresujúcim udalostiam, nevnímali správanie či prejavy partnera v takom negatívnom svetle.
Výskumný tím z USA pod vedením Lisy Neff z Texaskej univerzity zistil, že na našej polovičke si všimneme viac negatívnych vlastností, keď sme mrzutí. 79 párov, ktoré sa zosobášili len nedávno, boli požiadané, aby každý večer počas desiatich dní vyplnili dotazník. Účastníci potom museli zdokumentovať svoje správanie aj správanie toho druhého, ako aj vymenovať stresujúce udalosti v ich životoch.
Čítajte viac Prečo ľudia podvádzajú svojho partnera? 8 najčastejších dôvodov podľa prieskumuAutorka štúdie Lisa A. Neff vysvetľuje, čo sa za tým skrýva. „Ľudia, ktorí v dotazníku hlásili stresujúce životné udalosti mimo svojho vzťahu, ako napríklad problémy v práci, si skôr všimli, keď sa ich partner správal bezohľadne.“ Ale v takýchto situáciách citlivejšie vnímame aj iné negatívne správanie partnera ako nespoľahlivosť či netrpezlivosť.
Ak tento stav trvá dlhšie, potom môžu vo vzťahu nastať trvalé zmeny. Vlastnosti, ktoré bežne u partnera prehliadame, dostávajú vďaka nášmu dlhodobo zlému naladeniu viac pozornosti. A to zase vedie k zvýšeným konfliktom a hádkam. Štúdia bola publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science.