Ako sa vyrovnať so smrteľnosťou? Po úmrtí Alžbety II. sa ľudia začínajú touto otázkou zaujímať o čosi viac

Kráľovná Alžbeta II. strávila na tróne 70 rokov a dožila sa 96 rokov a zdalo sa, že jej vláda nikdy neskončí a že ona sama je nesmrteľná.

21.09.2022 09:00
kráľovná Foto: ,
Britská kráľovná Alžbeta II. čaká na príchod novej premiérky Liz Trussovej pred audienciou na zámku Balmoral 6. septembra 2022.
debata

Jej úmrtie ale pripomenulo ľuďom v Británii aj po celom svete, že smrteľnosti a nevyhnutnému toku času nedokáže vzdorovať nikto, ani monarcha. To, že sa teraz ľudia vyrovnávajú nielen so smrťou obľúbenej kráľovnej, ale aj so svojou vlastnou smrteľnosťou, možno vysvetľuje, prečo mnohých smútiacich zavalila veľká zmes emócií, napísala agentúra AP.

Britain Royals Čítajte viac Princ a princezná z Walesu: Týmto záberom a slovami dali posledné zbohom Alžbete II. na Instagrame

Mnohí Briti sa teraz obracajú na terapeutov alebo psychológov a popisujú im, že smrť kráľovnej v nich znovu prebudila zármutok nad vlastnými blízkymi, o ktorých prišli už skôr.

„Zármutok a trúchlenie veľmi dobre nezvládame,“ hovorí Lucy Selmanová, ktorá sa ako profesorka venuje na univerzite v Bristole paliatívnej medicíne.

Britskí odborníci teraz dúfajú, že spôsob, akým kráľovná zomrela – doma, s rodinou, na milovanom zámku Balmoral – by mohol vyvolať celonárodnú debatu o tom, prečo majú ľudia k umieraniu taký rozpačitý vzťah. A výsledkom možno bude aj to, že budú na nevyhnutné lepšie pripravení.

Britain Royals Funeral Čítajte viac Najdlhšie čakajúci a najtvrdšie pracujúci! Aká bola cesta Karola III. k trónu?

„Ak máme zomrieť spôsobom, ktorý bude, ako dúfame, pokojný, pohodlný a uspokojivý, potom musíme urobiť to, čo urobila kráľovná: uznať, že sa to jedného dňa stane a urobiť si plán, ktorý stanovuje, čo chceme a čo nechceme, " hovorí Kathryn Mannix, autorka knihy o "dobrom“ umieraní s názvom With the End in Mind: How to Live a Die Well (Mať na zreteli koniec: Ako dobre žiť a umierať).

Mannixová počas 30 rokov, ktoré strávila ako lekárka s paliatívnou špecializáciou, videla umierať tisíce ľudí. A hovorí, že posledné dva roky jej bolo jasné, že kráľovná zomiera tiež. Rozoznala vraj známe vzorce správania – kráľovná spomalila svoju predtým frenetickú verejnú činnosť a začala sa na smrť pripravovať. Oznámila napríklad, že si praje, aby manželka vtedajšieho princa Charlesa mala po jeho nástupe na trón titul kráľovná manželka a zapracovala na tom, aby sa jej vnuk William s rodinou presťahoval z Londýna do nehnuteľnosti blízko hradu Windsor.

Ešte začiatkom minulého týždňa kráľovná vymenovala novú premiérku Liz Trussovú. A potom, keď bola povinnosť splnená, o dva dni neskôr zomrela. To podľa Mannixovej pripomína mnoho úmrtí, ktorých bola sama svedkom, keď dotyčný ešte čaká na správu, že sa v rodine narodilo dieťa alebo že niekto z blízkych urobil dôležitú skúšku a potom, upokojený, rýchlo zomrie.

To, že sa teraz v Británii prakticky všade hovorí o smútku a trúchlení, podľa odborníkov môže mnoho ľudí priviesť k premýšľaniu o ich vlastnej smrteľnosti a strachu zo smrti. Pre mladých ľudí to dokonca môže byť prvá príležitosť, keď si s plnou vážnosťou konečnosť života uvedomí.

„Na koniec života takto nikdy nemyslíme, kým nás k tomu nedonútia okolnosti,“ hovorí psychologička Bianca Neumannová z britskej charitatívnej organizácie Sue Ryder.

Podľa Selmanovej sa ešte Briti budú musieť naučiť lepšie zaobchádzať s trúchlením a zármutkom, smrť kráľovnej ale môže spoločnosť ako celok prinútiť k zamysleniu a zmene postoja k smrti. „Musíme začať viesť debatu o tom, čo je to dobrá smrť. A čo treba urobiť, aby sme sa pokúsili zaistiť, že naša vlastná smrť bude vyzerať tak, ako chceme,“ hovorí.

Manželky britských princov Williama a Harryho,...
Manželky britských princov Williama a Harryho,...
+10Sophie, grófka z  Wessexu a vojvodkyňa Meghan...

Najdlhšie čakajúci a najtvrdšie pracujúci! Aká bola cesta Karola III. k trónu?
Pozrite si vo videu s názvom: Kráľ Karol III. – Najdlhšie čakajúci následník trónu v dejinách.

Najdlhšie čakajúci a najtvrdšie pracujúci! Aká bola cesta Karola III. k trónu?

Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv

debata chyba
Viac na túto tému: #kráľovná Alžbeta II.
Flowers

+ Trénujte svoju myseľ čítaním kvalitnej literatúry, jej ponuka je dosť veľká.
Pomôžete blízkym, ocitli sa v...

+ Vyberte z ponuky zdravých jedál a naučte sa variť chutne a zdravo.
Porozmýšľajte nad službami, ktoré...