Veta, ktorá je po rozchode zakázaná, znie...

, 29.10.2020 09:00
rozvod, rozchod, láska, problém
Rozchod je na spadnutie? Autor:

Keď sa vzťah končí, zväčša nemôže byť o príjemných pocitoch ani reči.

Napriek tomu, že vzájomné city vychladli, by sa obaja partneri mali k sebe správať naďalej s rešpektom a dôstojnosťou. A hoci to môže byť v závislosti od dôvodu rozchodu pre mnohých ťažké, podľa odborníkov na vzťahy a komunikáciu by sme jednu vetu nemali v takýchto okamihoch nikdy vypustiť z úst.

Podľa odborníkov je najhoršia veta, ktorú môžete svojmu bývalému partnerovi povedať, práve táto: „Nikdy som ťa skutočne nemilovala.“ Či už je táto veta pravdivá alebo nie, vráti vás oboch späť do minulosti a zabráni vám hľadieť do budúcnosti. Rovnako nemá zmysel ubližovať tomu druhému po rozchode, ktorý je už aj tak dostatočne bolestivý.

A nielen to. Táto veta môže dokonca prispieť k vášmu pochybovaniu o sebe samom a viesť k spochybňovaniu vlastných pocitov v budúcich vzťahoch. Tvrdí to Cassandra LeClair, docentka na katedre komunikačných štúdií na Texaskej štátnej univerzite, ktorá sa na porozchodové vety pozrela v štúdii spolu so svojím tímom.

Okrem tejto vety sú po ukončení vzťahu nevhodné aj ďalšie: „Vždy som vedela, že nám to nevyjde“ alebo „Keby sme sa trochu viac snažili, mohlo nám to vyjsť“. Po skončení vzťahu sa totiž už nechcete vracať do spoločnej minulosti – na čo aj… V najlepšom prípade chcú obaja ísť vpred a hľadať šťastie inde. Vety, ktoré sa odvolávajú na to, že vzťah sa mohol vyvíjať lepšie alebo na to, že bol od začiatku odsúdený na zánik, ani jedného z páru vpred neposúvajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozchod #koniec vzťahu #emócie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Telo aj psychika budú potrebovať pokoj, vhodné je ísť na masáž.
Štedrosť sa dnes ukáže v podobe vysokých...

+ Teplotné rozdiely vám budú spôsobovať nepríjemnosti, pozor na klimatizáciu.
Nevzdávajte sa svojich snov,...