3 jednoduché kroky, aby žiarlivosť neovládla váš vzťah

12.09.2020 13:00
láska, žiarlivosť, hádka, nenávisť
A opäť sa správate ako hysterka? Autor:

Je celkom jasné, že žiarlivosť môže láske dosť ublížiť. Neustála kontrola partnera, sliedenie, vypočúvanie či hysterické výstupy, ktoré ku žiarlivosti patria, skôr či neskôr vzťah pochovajú.

Je preto na mieste osvojiť si hneď na začiatku vzťahu návyky, ktoré vás od chorobnej žiarlivosti ochránia.

Buďte úprimní

Ak chcete dlhodobý vzťah, potom je úprimnosť jednou z najdôležitejších ingrediencií vzťahu. Aj malá lož, ak sa prevalí, znamená veľké narušenie vzťahu. Iste, veľa vecí sa dá napraviť, ale následná dôvera sa po nečestnom správaní jedného z partnerov získava ťažko. Vo vzťahu by malo platiť – úprimnosť za úprimnosť, ak jeden z partnerov oklame raz, je jasné, že následne môže žiarlivosť vo vzťahu rásť. Preto sa tomuto scenáru snažte vyhnúť.

Hovorte o vašich obavách

Trápi vás čosi vo vzťahu? Máte obavy, aké sú city vášho drahého smerom k vám? Zožierate sa pochybnosťami? To všetko vytvára živnú pôdu pre žiarlivosť. Niekedy celkom zbytočne – stačí sa partnera opýtať, zveriť sa s obavami a snažiť sa komunikovať. Ak si nájdete denne čas na rozhovor, váš vzťah sa dostane do príjemnejšieho levelu, čo sa žiarlivosti týka. Samozrejme, ochota komunikovať musí byť na oboch stranách – ak sa vo vzťahu vždy snaží len jeden, je to pre toho druhého, samozrejme, ubíjajúce a žiarlivosti vo vzťahu to nijako neprospieva.

Buďte k sebe empatickejší

Skôr, ako na partnera zaútočíte s rôznymi obvineniami, skúste sa vcítiť do jeho kože. Je váš „výbuch“ oprávnený? Nekrivdíte mu? Ako sa asi bude cítiť, ak naňho „hodíte“ všetky svoje výčitky a okamžite očakávate riešenia? Vnímať pocity toho druhého – aj týmto spôsobom posilňujete váš vzťah. To, ako sa k nemu správate vy – môže byť predzvesťou toho, ako sa on bude správať k vám.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žiarlivosť #rozchod #partner
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Ranná cigareta a káva by nemali byť váš začiatok do dňa.
V práci sa vám podarí podať lepší výkon,...

+ Nájdite si čas a raz do týždňa zájdite masérovi, vaše telo si to zaslúži.
Odmietnete prácu, ktorá je...