Šťastnejšie po rozvode? Ženám vraj prospeje, muži prídu o pokojný spánok

, 16.08.2019 07:00
rozvod, problém, vzťah
Rozvod nemusí byť len znamením tragických a negatívnych dôsledkov. Autor:

V mnohých krajinách kráča téma rozvodu ruka v ruke s ekonomickou a sociálnou otázkou. Aj pre nedostatok prostriedkov sa často stáva, že ľudia zostávajú žiť spolu v manželstve a pod jednou strechou. Alebo to nie je celkom tak?

Vo Veľkej Británii nedávno prebehla štúdia pod vedením Carphone Warehouse na vzorke 2000 Britov a týkala sa života vo dvojici, v manželstve, situácie okolo rozvodu či života single. Poznatky, ktoré z nej vyplynuli, sú viac než zaujímavé. A ak by sme ich zasadili do slovenského kontextu, určite aj pomerne prekvapivé.

Zo štúdie napríklad vyplynulo, že rozvod nevydareného manželstva prináša viac pozitív ženám ako ich mužským polovičkám. Zhruba 35 percent žien uviedlo, že sa po rozvode cítili byť menej stresované a pod tlakom. U mužov to bolo len 17 percent.

Podobný pomer nastal aj definovaní pocitu spokojnosti so sebou samým. Viac ako 30 percent žien sa po rozvode cítilo byť spokojnejších, u mužov toto číslo dosiahlo len 15 percent. Až 78 percent žien po rozvode priznalo, že spávajú pokojnejšie. U mužov sa kvalita spánku zlepšila len v 28 percentách.

Cieľom štúdie spoločnosti Carphone Warehouse, ktorá sa spojila s klinickou psychologičkou Perpetuou Neo a jej kolegom Joshuom C. Klapowom, sa snažili porozumieť správaniu a jeho zmenám pri prekonaní významných zmien a chvíľ v živote jednotlivca. Medzi takéto udalosti zaradili tvorcovia prieskumu práve momenty ako svadba, rozvod, pôrod dieťaťa či zmenu zamestnania.

V prieskume sa tiež ukázalo, že napríklad moment sobáša opísalo ako najšťastnejšiu chvíľu svojho života až 78 percent opýtaných. Zároveň však takmer polovica opýtaných priznala, že po svadbe sa ich výdavky zvýšili a približne 20 percent priznalo, že do šiestich mesiacov po svadbe sa zadĺžili viac ako v čase, keď boli single.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zmena #žena #Veľká Británia #svadba #spokojnosť #rozvod #prieskum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Chráňte svoju pokožku ochrannými prostriedkami aj v zimnom období.
K šťastiu vás privedie spokojné...

+ Dnešok využijete hravo a zdravo na prípravu chutného a jednoduchého jedla.
Neutrácajte peniaze v...