Slovenskí školáci a prvá sexuálna skúsenosť? Ako to vidia?

Pätnásťroční školáci a školáčky s prvou sexuálnou skúsenosťou si myslia, že prišla v správny čas.

06.08.2019 09:00
bezpečný sex, kondóm, intimity Foto:
Ako sú na tom tínedžeri so sexuálnymi skúsenosťami?
debata (11)

Vyplýva to zo štúdie Health Behaviour in School Aged Children (HBSC). Národnú správu vypovedajúcu o aktuálnych výsledkoch zdravia a životného štýlu žiakov na Slovensku prezentovali nedávno viacerí odborníci na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Najčastejšou odpoveďou 15-ročných školákov bolo, že ich prvý sexuálny styk sa udial v pravý čas. Uviedlo to 36 percent chlapcov a 28 percent dievčat,“ povedal jeden z autorov štúdie Peter Kolarčik z Ústavu psychológie zdravia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Minimum dievčat (dve percentá) a pätina chlapcov (23 percent) by chcelo, aby sa to stalo skôr. Tretina dievčat (33 percent) a 16 percent chlapcov by chcelo, aby sa to stalo neskôr. Tri percentá chlapcov a 12 percent dievčat uviedlo, že v skutočnosti nechcelo, aby k tejto skúsenosti došlo. Štvrtina dievčat a pätina chlapcov o prvej sexuálnej skúsenosti neuvažovala.

Pred neželaným otehotnením sa mladiství najčastejšie chránia kondómom, druhou najčastejšou metódou bolo používanie hormonálnej antikoncepcie. Skúsenosť s pohlavným stykom priznalo 11 percent dievčat a 17 percent chlapcov vo veku 15 rokov.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #tínedžeri #sexuálna skúsenosť

+ Zmena tréningového prostredia môže obnoviť váš záujem o cvičenie.
Networking a budovanie profesijných vzťahov...

+ Pravidelné oslavovanie dosiahnutých míľnikov udrží motiváciu vysokú.
Vytvorenie rozpočtu a jeho dodržiavanie...