Ak budete hľadať obrázky na tému „pýtanie o ruku“ alebo zásnuby, všetky budú vyzerať veľmi podobne. On na kolenách, v ruke zásnubný prsteň. Ona si prekvapená drží oboma dlaňami ústa (onemela, odpadáva), alebo sa šokovaná chytá za srdce. A ako to poznáme z filmov a televízie, takto nejako prebiehajú zásnuby aj v skutočnosti.
Prečo muž kľačí pred ženou na kolenách?
V stredoveku preukazovali rytieri svoju oddanosť pánovi tým, že pred ním padali na kolená. Toto gesto bolo na znak podriadenia a spolupatričnosti. V tomto prípade podriadenosť ignorujeme a tradíciu si vysvetľujeme tak, že ten, kto sa pýta „vezmeš si ma“, sľubuje zároveň večnú oddanosť a vernosť. No nielen rytieri kľačali pred svojimi pánmi, táto tradícia je predsa aj v náboženstve. Kľačanie pred bohom vyjadruje pokoru a rešpekt.
Protiklad silného muža
Autorka a historička Stephanie Coontz má na to ešte ďalšiu teóriu: V našom, stále patriarchálnom svete je kľačanie akýmsi protikladom k inak tradičnému vzoru „silného muža“. Na kolenách je logicky menší a zraniteľnejší, nie je nad svojou milou. Vedome teda prechádza do podriadeného postoja, zatiaľ čo netrpezlivo čaká na jej odpoveď. Čo poviete – nie je to romantické?