Ako vážne máme brať erotické sny? A čo vlastne znamenajú...

V niektorých oblastiach poznania sa už dlho hovorí o tom, že sny sú okienkom do našich podvedomých túžob. Čo je trochu nepríjemné v prípade, že ste práve mali šteklivý sen o niekom, o kom by ste takto snívať nemali.

15.07.2019 07:00
snívajúca žena, sny Foto:
Podľa niektorých prieskumov ženy viac snívajú o bývalých alebo súčasných partneroch, muži o rôznych sexuálnych partneroch.
debata

Vedec Michael Schredl z univerzity v nemeckom Freiburgu, ktorý sa venuje výskumu spánku, zistil, že ženy majú erotické sny častejšie ako kedykoľvek predtým, hoci v tomto smere stále nepredčili mužov, píše britský denník The Guardian.

Vo svojej novej štúdii, uverejnenej v časopise Psychology & Sexuality, Schredl uvádza, že priemerný podiel erotických snov u 2097 dospelých účastníkov prieskumu bol 18 percent. Mladí ľudia mali viac erotických snov ako starší.

Vedci prišli s vysvetlením. Ženy sa vďaka feminizmu už toľko neváhajú s erotickými snami zdôveriť a sex nie je tak významnou súčasťou života starších ľudí, ako je tomu u mladých.

Profesor psychológie na univerzite vo Swansea Mark Blagrove ale hovorí, že retrospektívne prieskumy – tie, v ktorých ľudia len spomínajú na svoje sny a nevedú si záznamy – by mali byť brané s rezervou. V štúdii bádateľa Antonia Zadra z Montrealskej univerzity z roku 2007 bol totiž podiel erotických snov u mužov i žien osem percent, na ankete sa zúčastnilo 3500 ľudí. Ženy viac snívali o bývalých alebo súčasných partneroch, muži o rôznych sexuálnych partneroch.

Blagrove na základe svojej doterajšej práce očakával, že podiel erotických snov bude vyšší ako osem percent. „Ľudia majú tendenciu snívať o tom, čo sa dotýka ich emócií. A preto by sa dalo predpokladať, že sexuálneho obsahu bude viac,“ dodal vedec.

Napätie alebo problémy v dennom živote do snov väčšinou prenikajú tiež. Ak má niekto spokojný sexuálny život, nemusí mať erotické sny vôbec, „pretože v tomto ohľade nemá žiadne starosti alebo nepociťuje napätie“. Podľa Blagrovea sa pritom len 15 percent snov týka denných udalostí alebo problémov.

Výskum Dylana Seltermana z Marylandskej univerzity sa v roku 2014 zaoberal tým, ako sny – a predovšetkým tie o nevere – ovplyvňujú nasledujúci deň správanie daného snívajúceho voči partnerovi. Blagrove ale považuje za zaujímavé skôr aktivity, ktoré účastníci štúdie prevádzkovali predošlý deň. „Nič nenasvedčovalo tomu, že ich sny budú mať erotický obsah. To znamená, že erotické sny nemajú priamu súvislosť s dianím alebo starosťami predchádzajúce­ho dňa.“

Znamená to, že erotické sny nemajú žiadny význam? „Z tejto štúdie podľa mňa vyplýva, že to nie je tak jednoduché. Erotické sny môžu byť náhodné a rovnako tak môžu byť odrazom významných udalostí alebo stresu počas dňa. Pre jedincov naozaj môžu niečo znamenať,“ uviedol Blagrove.

Tak si to užite a buďte vďační, pretože by to mohlo byť horšie – Schredl tiež zistil, že štyri percentá snov sú o politike.

debata chyba
Viac na túto tému: #sex #sen #vedci #snívanie #vedomie #erotický

+ Pridajte do svojho jedálnička viac celozrnných produktov na zlepšenie trávenia.
Financie využívate správne a...

+ Na postave, ktorú máte ste dlho makali a všetko sa to vyplatilo, užívajte si to.
S finaciami nemáte problémy,...