Štyri veci, ktoré dieťa dedí zásadne po otcovi!

, 03.07.2019 13:00
otec, dieťa, dcéra
Deti sú malé zázraky, pretože sú mini kópie rodičov. Autor:

Deti sú malé zázraky, pretože sú mini kópie rodičov. Isté veci dedia bábätká zásadne od otca, a sú to tieto:

Pohlavie

Keď spermia oplodní vajíčko, určuje sa pohlavie dieťaťa. Zodpovedný zaň je len muž, resp. spermia muža. Ženské vajíčko nesie vždy chromozóm X, zatiaľ čo spermia muža nesie približne polovicu chromozómov X alebo Y. Ak oplodní spermia s chromozómom X vajíčko, potomkom bude dievčatko (XX kombinácia), keď ho oplodní spermia s chromozómom Y, bude to chlapec (kombinácia XY).

Fotický kýchací reflex

Musíte kýchať, keď sa pozeráte do slnka? Pravdepodobne ste to zdedili po svojom otcovi. Fotický kýchací reflex opisuje fenomén – niektorí ľudia musia kýchať, keď sú vystavení náhlemu jasu (nazýva sa tiež syndróm ACHOO).

Odtlačky prstov

Odtlačky prstov sa nedajú „zdediť“, pretože každý odtlačok je absolútne jedinečný – dokonca aj pri jednovaječných dvojčatách. Pravdou však je, že sú vždy oveľa podobnejšie otcovým ako matkiným. Fascinujúce!

Farbosleposť

Farbosleposť je zriedkavá porucha videnia, pri ktorej človek nevníma žiadne farby, len kontrasty (tmavý-svetlý). Ide o anomáliu, ktorá sa vyskytuje približne u 5 percent populácie – väčšinou u mužov. A práve preto, že sú to práve muži, ktorí v sebe nesú túto genetickú chybu, sú to práve oni, kto ju zvyčajne odovzdáva ďalej.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pohlavie #gény #spermia #farbosleposť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Cestovanie do práce nemusíte riešiť, budete stále pracovať z domu.
Vaša finančná situácia sa dá...

+ Spievanie vám zlepší náladu a hneď budú depresie preč.
Preveríte termíny pravidelných platieb cez internet...