Šesť dôvodov, prečo by sme k schudnutiu nemali blahoželať

, 12.03.2019 12:00

"Ty si schudla? Vyzeráš úžasne!" Nabudúce, skôr, ako budete chcieť vysloviť túto vetu, pouvažujte trochu...

Strata na váhe sa neuskutočňuje vždy plánovane...
Strata na váhe sa neuskutočňuje vždy plánovane alebo pretože sa práve cítime vitálne. Autor: SHUTTERSTOCK

Nie je to až také výnimočné, ale ženy schudnú aj neplánovane, napríklad, keď prežívajú zlý rozchod alebo ochoreli. Toto je sedem dôvodov, kedy „schudla si?“ nie je kompliment. Ani náhodou.

Jednoducho je to dotieravé

Prečo sa zaoberáš práve mojím telom? Vedieš si denník o tom, ako som sa ostatné mesiace vyvíjala? Je to trochu strašné a mne sa to nepáči, že ma súdiš podľa môjho tela…

Posilňuje to náš hrozný ideál krásy

Zakaždým, keď niekomu skladáme kompliment, že schudol a menej váži, posilňujeme štandard ideálu krásy a podporujeme myšlienku, že štíhlejší ľudia vyzerajú lepšie. Tučnejší sa považujú za menej atraktívnych, dokonca aj menej hodnotných. Túto predstavu treba zastaviť. Byť štíhlejšia nemôže byť synonymom pre „lepšiu a krajšiu“. A mimochodom, hoci sa tomu ťažko verí – mnohí ľudia sú so svojou váhou skutočne spokojní.

Naozaj zlý kompliment

Keď mi povieš, ako úžasne vyzerám, keď som štíhla, vychádzam automaticky z toho, že s trochu hrubšími stehnami som nevyzerala tak dobre. A keď opäť priberiem, znova budem vyzerať zle.

Aj keď cielene schudnem – nie je to tvoja vec

Vďaka komplimentom tohto druhu sme pod tlakom, dávajú nám pocit, že štartovacia váha nebola celkom v poriadku. A môže kolísať. Je to podobné ako v situácii, kedy sa najlepšej priateľke zdôverujete s tým, ako veľmi ste svojho ex nenávideli a o pár mesiacov neskôr sa s ním znova dáte dokopy.

Také komentáre môžu spustiť šialenstvo

Človeka, ktorý už dlhšie bojuje s poruchami príjmu potravy (a verte, často o týchto vnútorných bojoch nič neviete), môžu takéto „nevinné“ komplimenty extrémne vyviesť z rovnováhy. Otázka „vyzeráš úžasne, schudla si“, nie je ničím iným ako povzbudením, aby schudla ešte viac.

Nevieš, ako som na tom psychicky

Strata na váhe sa neuskutočňuje vždy plánovane alebo pretože sa práve cítime vitálne. Poruchy príjmu potravy, choroby, depresie, stres, vážna strata – to všetko môžu byť dôvody rýchleho schudnutia a skutočne nič, z čoho by sme sa mali tešiť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozchod #chudnutie #depresia #stres #psychika #kompliment
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Cvičenie vám len prospieva, môžete pokračovať v aktivitách.
Objaví sa nová pracovná ponuka. Mali by...

+ Chýbajú vám na stole čerstvé ryby. Obsahujú dôležité mastné kyseliny.
Služobnú cestu neodmietajte, môžete...