Jeden z najstarších mýtov o láske je lož!

, 13.04.2018 13:00
láska, vzťah, starší partner
Ilustračné foto. Autor:

Mýtus o tom, že protiklady sa priťahujú, je veľmi starý. V prieskume, ktorý sa konal v Holandsku v roku 2008, až 86 percent ľudí uviedlo, že partnera si hľadali podľa vlastností a záujmov, aké mali.

Čo rozhoduje?

Je to nezmysel, tvrdí psychológ Matthew D. Johnson. Podľa jeho výskumu sa priťahujú predovšetkým ľudia, ktorí sú si veľmi podobní. Analyzoval viac ako 240 štúdií, ktoré od roku 1950 viedli sociológovia o láske, aby zistili, či sú podobnosti vo vzťahu k hodnotám a osobnosti, záujmom, vzdelaniu a iným spoločným charakteristikám rozhodujúce pre príťažlivosť medzi dvoma ľuďmi.

Nepopierateľná súvislosť

Kombinácia poznatkov ukázala jasne: Existuje nepopierateľná súvislosť medzi podobnosťou osoby a naším záujmom o ňu. Ukázalo sa tiež, že vzťahy aj dlhšie vydržia, ak sa nám partner v mnohých bodoch podobá. Suma sumárum: Myšlienka, že protiklady sa priťahujú, pôsobí síce poeticky a romanticky – no neexistuje žiaden vedecký dôkaz o tom, že je pravdivá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#mýtus #romantika #spoločné záujmy #hodnoty #protiklad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dnes vynecháte pitie kávy a zistíte, že sa zlepší vaše trávenie.
Upokojte sa, práca vám pôjde od...

+ Skúsite zachovať optimizmus a dobrú náladu po celý deň.
Investovať do nového bývania sa oplatí,...