Pomsta za neveru? Tí, čo boli podvedení, o nej nerozmýšľajú

16.03.2018 11:00
nevera, vzťah, problém
Odhalená nevera! A čo po nej? Autor:

Nevera je ošemetnou témou. Ale aj to, čo nastane po nej. Odpustenie či koniec?

Aké konsekvencie vyplývajú z nevery a čo po nej možno vo vzťahu očakávať? Na tieto témy sa zamerali nórski vedci vo svojom výskume.

Motívy nevery sú rôzne – nielen z hľadiska jednotlivca ale aj vzťahu. Ak sa to stane len raz a neverník sa následne správa opäť „normálne“ vnútorný pokoj podvedeného partnera už nikdy nebude taký, ako pred neverou. Prečo je to tak?

Je zrejmé, že odpustenie nie je jednoduchou záležitosťou. Z mnohých dôvodov. Strata dôvery je tým najpodstatnejším. Pre štúdiu si nórskli vedci vybrali 92 heterosexuálnych párov a skúmali a vypočuli si ich reakcie na partnerovu neveru. Zaujímavým zistením bolo, že tí, ktorí podviedli, očakávali, že partner sa im bude chcieť pomstiť. Ale opak bol pravdou, len málo z tých, ktorí boli podvedení, spriadali plány o pomste. Realita je skôr taká, že podvedení sa uzatvoria do seba a útechu v cudzom náručí nehľadajú.

Ďalšie zaujímavé zistenie sa týka emocionálnej nevery – ak si s niekým vyjdete von, dobre sa bavíte, flirtujete, ale v posteli s nikým neskončíte – ide o emocionálnu neveru. Muži, podľa nóskej štúdie, si z takejto nevery „vrásky“ nerobia a ako neveru ju zo svojho pohľadu ani nevnímajú. Nevera je pre nich zadefinovaná jasne – udeje sa vtedy, ak ide o sex. S odpustením emocionálnej nevery preto majú muži oveľa menší problém ako ženy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozchod #nevera #odpustenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zaujímajte sa viac o vaše zdravie, vek vám pribúda a choroby tiež.
Ponúkané peniaze môžete odmietnuť,...

+ Teplé kúpele pre vás môžu byť ten najlepší spôsob relaxácie.
Myslite na zadné dvierka, rodinu...