Na svete je aplikácia proti sexuálnym predátorom. Ako funguje?

V Spojených štátoch sa zrodila mobilná aplikácia, ktorá môže teoreticky skomplikovať život sexuálnym predátorom.

07.03.2018 07:00
mobil, žena Foto:
Mobilná aplikácia LegalFling môže teoreticky skomplikovať život sexuálnym predátorom. Má však aj kritikov.
debata

V aplikácii LegalFling, o ktorej píše americký denník The New York Times, si môže každá jej používateľka či používateľ nastaviť, aká miera a druh interakcií s osobami jedného či druhého pohlavia je im príjemná, a tiež, čo je pre ňu alebo pre neho naopak už „za hranou“. Viacerí oslovení odborníci sa zhodujú, že to môže spätne pomôcť pri riešení prípadov, keď jedna strana hovorí o sexuálnom útoku a druhá namieta, že všetko bolo obojstranne odsúhlasené.

Advokát Andrew D. Cherkasky v The New York Times vysvetľuje, že hoci služba LegalFling označuje vyplnenie políčok s preferenciami týkajúcimi sa vzťahov s okolím za „zmluvu“, v skutočnosti sa profil konkrétnej osoby na tejto sociálnej sieti pred súdom za zmluvu v pravom slova zmysle nebude dať považovať. Napriek tomu však obsah profilu používateľa môže slúžiť ako „preukázanie zámeru“ a môže podľa neho na súde zavážiť.

Na nedostatky služby, v ktorej sa budú dať nastaviť preferencie v tých najrôznejších otázkach od používania kondómu až po súhlas so sexuálne orientovanými SMS-správami, už vopred upozorňuje Michelle Drouin, psychologička, ktorá sa zameriava na pôsobenie sociálnych médií na ľudskú psychiku.

„Problém je, že používanie aplikácie je niečo, čo musí byť naplánované. Pre nás je ale zložité už aj to, keď chceme popísať, ako sa cítime práve teraz, a nieto pokúsiť sa predpovedať, ako sa budeme cítiť o hodinu odteraz,“ upozorňuje odborníčka.

debata chyba
Viac na túto tému: #aplikácia #obťažovanie #predátor #LegalFling