Prihovárajte sa sebe samej, zvlášť v týchto situáciách

, 05.03.2018 17:00
žena, myšlienka, zamyslenie
Doprajte si pár minút na rozhovor so svojím "ja". Autor:

Občas nahlas, niekedy potichu či len v myšlienkach. Ale sám so sebou hovorí každý z nás. Prečo je to dobré pre našu psychiku?

Ukľudníte sa

Zvlášť v situáciách, kedy ste nahnevaná alebo rozrušená, je na mieste prihovoriť sa samej sebe kľudným hlasom. Pozor! Vyhnite sa sebaľútosti, neutápajte sa v nej a neprihovárajte sa k sebe ako k obeti. Racionálne zhodnoťte, čo sa stalo a držte sa faktov.

Pomenujete emócie

Nie vždy je človek prevalcovaný emóciami a niekedy nevie celkom jasne zhodnotiť, čo vlastne cíti. Ak svoje pocity nahlas okomentujete a pomenujete, možno sa v nich následne ľahšie zorientujete.

Ľahšie sa rozhodnete

Aj keď stojíte pred vážnym rozhodnutím, je na mieste, ak si svoje myšlienky verbalizujete – zhodnotíte svoje kroky, jasne ich formulujete, vyhodnotíte závery. Rozumné rozhodnutie vám príde na um rýchlejšie.

Motivujete sa

Dodať si odvahu či silu k niečomu sa odhodlať – pri tom je rozhovor samej so sebou takisto nápomocný. Ak sa nahlas opýtate: „Dokážem to?“ malo by nasledovať vaše ubezpečenie, že áno, zároveň zdôvodnenie, prečo. Motivácia vlastným hlasom vám dodá silu vykročiť k stanovenému ci­eľu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rozhovor #psychika #kľud #sebaistota
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na teplé jedlá dňa, vaše telo to naozaj potrebuje.
Nerobte prácu, ktorú neznášate, radšej...

+ Ak vás niečo trápi, zájdite si radšej k lekárovi, nepodceňujte to.
Musíte mať dobré vysvetlenie na to, ak...