Prihovárajte sa sebe samej, zvlášť v týchto situáciách

, 05.03.2018 17:00
žena, myšlienka, zamyslenie
Doprajte si pár minút na rozhovor so svojím "ja". Autor:

Občas nahlas, niekedy potichu či len v myšlienkach. Ale sám so sebou hovorí každý z nás. Prečo je to dobré pre našu psychiku?

Ukľudníte sa

Zvlášť v situáciách, kedy ste nahnevaná alebo rozrušená, je na mieste prihovoriť sa samej sebe kľudným hlasom. Pozor! Vyhnite sa sebaľútosti, neutápajte sa v nej a neprihovárajte sa k sebe ako k obeti. Racionálne zhodnoťte, čo sa stalo a držte sa faktov.

Pomenujete emócie

Nie vždy je človek prevalcovaný emóciami a niekedy nevie celkom jasne zhodnotiť, čo vlastne cíti. Ak svoje pocity nahlas okomentujete a pomenujete, možno sa v nich následne ľahšie zorientujete.

Ľahšie sa rozhodnete

Aj keď stojíte pred vážnym rozhodnutím, je na mieste, ak si svoje myšlienky verbalizujete – zhodnotíte svoje kroky, jasne ich formulujete, vyhodnotíte závery. Rozumné rozhodnutie vám príde na um rýchlejšie.

Motivujete sa

Dodať si odvahu či silu k niečomu sa odhodlať – pri tom je rozhovor samej so sebou takisto nápomocný. Ak sa nahlas opýtate: „Dokážem to?“ malo by nasledovať vaše ubezpečenie, že áno, zároveň zdôvodnenie, prečo. Motivácia vlastným hlasom vám dodá silu vykročiť k stanovenému ci­eľu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozhovor #psychika #kľud #sebaistota
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Mali by ste si chrániť pokožku, zabudnite na návštevu solária.
Keď ste pod stresom robíte chyby,...

+ Počuli ste už o otužovaní? Je ten správny čas na to vyskúšať ho.
Túžite, aby sa vaše sny zrealizovali,...