Prečo moderné vzťahy vydržia len zriedka?

Viac ako 40 percent párov sa rozvádza, vzťahy stroskotávajú čoraz rýchlejšie. Čo je dôvodom, že láske dávame "výpoveď"?

19.10.2017 13:00
srdce, láska, vzťah Foto:
Ilustračné foto.
debata

Viac rozchodov ako rozvodov

A znova je to tu. Vzťah sa začal fantasticky, všetko išlo ukážkovo, ako po masle. Bolo tam vzrušenie, zdanlivo nekonečná vášeň, blízkosť… O dva roky prišlo rozčarovanie a láske bol koniec, aktéri sa odľúbili. Ďalší vzťah zlyhal. Predpokladá sa, že počet rozchodov je oveľa vyšší ako počet rozvodov. V priemere trvá „moderný vzťah“ tri roky. Kto „dá“ päť alebo sedem rokov, je už v kruhu blízkych a priateľov označovaný za „ukážkový pár“.

Požadujeme viac ako kedysi

Čo je dôvodom, prečo vzťahy dnes zlyhávajú tak rýchlo? Prečo to moderné páry tak rýchlo vzdávajú? Párový terapeut Eli Finkel, profesor na Nortwestern University v Illionis a autor novej knihy „The All Of Nothing Marriage“ k tomu povedal: „Od partnera požadujeme oveľa viac, ako kedysi. To vedie k extrémnemu tlaku, na ktorom môžu vzťahy iba zlyhať.“ Ide o kultúrnu zmenu. Podľa Finkelových slov, kedysi sa od vzťahu očakávalo, že jeden človek miluje druhého a naopak. Moderný predpoklad však spočíva v tom, že nám partner okrem toho umožňuje realizovať sa.

Chceme neobmedzenú podporu

Finkel: „Od našich partnerov dnes očakávame, aby donekonečna podporovali naše sebavedomie a že sú tu na to, aby sme mohli byť atraktívnejší, úspešnejší a kompetentní.“ Milovaná ľudská bytosť je plná nášho šťastia. Mala by poskytnúť neobmedzenú podporu. Ak máme pocit, že partner nesplnil všetky naše požiadavky, sme sklamaní. Vezmeme to zle, čím vytvárame ďalší tlak…

Terapeut radí:

Mali by sme zľaviť z očakávaní a nemali by sme sa cítiť zle, ak navrhujeme, aby od nás partner tiež očakával menej. "Vo vzťahu sa nedajú splniť všetky priania. Nezaškodí, ak sa porozprávate o tom, čo kto očakáva a čo, naopak, nedokážeme ani pri najväčšom úsilí splniť.

Spoločný čas a aktivity

Finkel odporúča, aby páry spolu trávili veľa času a hľadali spoločné aktivity. Teória vedcov je podporovaná nedávnou štúdiou, ktorá skúmala očakávania vzťahov 296 mladých dospelých. Hoci väčšina účastníkov mala vek okolo 20 rokov a boli slobodní, vedci zistili, že od svojich partnerov očakávali extrémne veľa. Keďže tí to nemohli reálne splniť, vzťah stroskotal.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rozchod #tlak #rozvod #vášeň #podpora #zlyhanie #očakávanie

+ Nebudete sa cítiť príliš dobre na to, aby ste cestovali celú noc.
Sústreďte sa na prácu, ktorá vás živí,...

+ Cvičte pravidelne, aby ste si zvýšili energiu. Pohyb je kľúčový.
Skúste nové spôsoby investovania, aby ste...