Čo robí mužov podľa vedcov atraktívnych?

Existuje niekoľko vecí, vďaka ktorým sú muži pre ženy atraktívnejší. Posvietili sme si na výskumy ostatných rokov. Výsledky niektorých z nich znejú samozrejme, iné až absurdne.

Muži sa častejšie dívajú do zrkadla a dôvodom je najmä ich spokojnosť.
Čo ženy na mužoch priťahuje?
Autor:

Keď sú starší

Vtipné. Ak chcú muži na ženy pôsobiť atraktívnejšie, mali by sa snažiť vyzerať staršie. Na také niečo by sme neprišli, a pritom to podložila štúdia University of Dundee v roku 2010. Až 3770 (väčšina) heterosexuálnych žien uviedlo, že radšej by mali po svojom boku staršieho muža. Dôvody potvrdila psychologička a autorka štúdie, Fhionna Moore: „Čím sú ženy finančne nezávislejšie, tým viac sebavedomia ukazujú aj pri voľbe partnera. Cítia sa potom priťahované staršími mužmi, pretože majú podobný sociálny status ako ony.“

Keď majú trojdňové strnisko

V roku 2013 robili výskum atraktivity vedci z University of South Wales. 177 heterosexuálnym mužom a 351 ženám boli prezentované štyri rôzne obrázky desiatich mužov. Na jednom obrázku mali muži fúzy, na druhom husté strnisko, na treťom trojdňové a na poslednom boli hladko oholení. Účastníčky štúdie mali určiť, ktorí z týchto mužov sú pre nich najatraktívnejší. A pozrite sa na výsledok: Jednomyseľne za víťazov zvolili mužov s trojdňovým strniskom. Záver vedcov znie: „Zarastená tvár sa úzko spája nielen so zrelosťou a mužskosťou, ale vyvoláva tiež dominanciu a agresivitu. Preto považujú ženy práve mierne zarastanie za najpríťažlivejšie.“

Keď sú svalnatí

Ak je telo zdravé a trénované, žiadna žena nemá proti tomu námietky. Kedy je to už prehnané? Výskum University of California chcel odpoveď na túto otázku v roku 2007. 286 žien zhliadlo fotografie mužov s nahou hornou časťou tela – niektorí z nich extrémne pretrénovaní, iní len športovaní a poslednú skupinu tvorili muži, ktorí pre zmenu vôbec nešportovali. Ženy dostali nasledovnú otázku: S ktorým z týchto mužov by ste flirtovali a s ktorým by ste si vedeli predstaviť vzťah? Výsledok ukázal: Čím väčšie svaly, tým menej chceli s takým mužom vážny vzťah. Autor štúdie David Frederick: „Vytrénované telo je evolučný signál dobrých génov a reprodukčný úspech. Ak sú však svaly príliš veľké, ženy od takýchto mužov podvedome očakávajú agresivitu, preto pomyslenie na vážny vzťah neprichádzajú do úvahy.“

Čítajte viac o mužoch

Keď sú priateľskí

Krásnych ľudí podvedome automaticky považujeme za milých a priateľských. Psychológ Scott Barry Kaufmann robil štúdiu na túto tému v roku 2014. Viac ako sto študentov videlo fotografie mužov a žien a museli posúdiť ich atraktivitu. Každý portrét mali popísať tým, čo v nich evokoval. Objavovali sa tam pozitívne prívlastky ako „priateľský“, „láskavý“, ale aj negatívne ako „obyčajný“ či „agresívny“. Ukázalo sa, že ľudia s pozitívnymi vlastnosťami boli hodnotení ako krásni. Kaufmann odporúča: „Atraktivita sa nespája len so zovňajškom, ale tiež s tým, ako na druhých pôsobíte. Jedným slovom – buďte priateľskí a budete považovaní za krásnych.“

Keď nás rozosmejú

Rôzne štúdie preukázali, že ženy sú priťahované k tým mužom, ktorí ich vedia rozosmiať. Prostý dôvod: Humor je znakom inteligencie, a teda vlastnosť, ktorú by sme chceli dať v génoch našim potomkom. Pre malý experiment rozprával muž v bare svojim dvom priateľkám vtip, zatiaľ čo žena sedela pri vedľajšom stole. Muž sa mal následne otočiť na ženu a požiadať ju o telefónne číslo. V inej verzii situačného experimentu mal o číslo požiadať jeden z priateľov, ktorý vtip počúval. Tento scenár zopakovali dovedna 60-krát. Ženy mali potom hodnotiť príťažlivosť mužov – najlepšie obstál rozprávač vtipov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

South Korea Koreas Tensions

Čína trvá na odstránení jadrových zbraní z KĽDR

23.04.2017 17:44

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I na návšteve v Grécku vyhlásil, že Čína trvá na odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

vrak, nehoda

Pri nehode na Považí vyhasol život spolujazdkyne. Šoféroval jej manžel

23.04.2017 16:29

Život spolujazdkyne Miroslavy Š. (46) si vyžiadla vážna dopravná nehoda, ktorá sa stala v nedeľu ráno medzi obcami Klobušice a Prejta v okrese Ilava.

Ukrajina, vojaci

V Donbase narazil voz OBSE na mínu, Američan zomrel, dvaja ľudia zranení

23.04.2017 13:31, aktualizované: 15:45

Obrnený voz pozorovateľskej misie OBSE na území ovládanom východoukrajinskými separatistami narazil na protitankovú mínu.

trump

NYT: Trump sa spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.