Aká bola kedysi funkcia ženského orgazmu? Vedci prekvapili

V dávnych dobách hral ženský orgazmus podľa vedcov rozhodujúcu úlohu pre vyvolanie ovulácie.

07.08.2016 08:00
orgazmus, sex, intimity Foto:
Tajomný ženský orgazmus.
debata

Neskôr túto funkciu stratil a ženy môžu počať bez toho, aby niečo cítili. Ich orgazmus sa stal len zdrojom rozkoše. Vedci ale pripúšťajú, že by mohol plniť aj iné funkcie. S odvolaním sa na výskum amerických vedcov to uviedol francúzsky týždenník Le Point a britský denník The Guardian.

Výskum sa zameral na pôsobenie prolaktínu a oxytocínu, ktoré sa dostávajú do krvného obehu ženy pri jej orgazme. Uvoľňovanie týchto hormónov pred 60 až 65 miliónmi rokov malo u predchodcov cicavcov svoju úlohu pri ovulácii a oplodnení vajíčka vo vhodnej chvíli. Vývoj následne smeroval k pravidelnej ovulácii a orgazmus sa stal pre reprodukciu zbytočný, vysvetlili Günter Wagner a Alison Richardove z univerzity v Yale.

"Nohy na chôdzu, nos na čuch, oči na videnie. O funkcii týchto orgánov nie je pochýb. Ale okrem hypotézy, že slasť je vnímaná ako samostatné uspokojivé zavŕšenie, ženský orgazmus oproti mužskému neurčuje žiadnu reprodukčnú funkciu. Ženy, ako aj iné cicavce, majú mesačný (ovulačný) cyklus, ktorý nijako nesúvisí s rozkošou, " citujú denníky výsledky vedeckého tímu.

Vedci veria, že ženský orgazmus síce už neslúži na reprodukciu, ale môže mať iné funkcie. „Veľa sa debatuje o tom, či ženský orgazmus môže mať iné funkcie, napríklad posilňovanie citového puta. Nemožno teda vylúčiť, že tento vývoj umožnil vzniknúť iným funkciám potom, čo sa stratila reproduktívne funkcia ženského orgazmu,“ povedala novinárom jedna z vedkýň.

debata chyba
Viac na túto tému: #orgazmus #ovulácia #reprodukcia

+ Podporujte svoju imunitu vitamínmi, môžu byť aj vo forme ovocia.
Využite každú príležitosť, ktorá sa ponúka,...

+ Začnite čítať viac kníh, pomôže vám to oddychovať a vypnúť.
Ak chcete niečo dosiahnuť, nepodceňujte sami seba....