Vedci odpovedajú na otázku: Prečo stále natrafím na zlého chlapa?

Nebezpečný zvodca, prelietavý sukničkár ... Má všetko, prečo by sa vám nemal páčiť, ale vy máte oči len pre neho.

03.08.2016 14:30
žena, rozchod, zúfalosť Foto:
Urobil vám zo života peklo?
debata

Vaši priatelia vás varujú a snažia sa vás presvedčiť, aby ste sa mu vyhýbali. Ale nič sa nedá robiť, je pánom vášho srdca. Prečo ženy zlí muži tak priťahujú? Čo je na nich také zvláštne, že konáme iracionálne? Píše o tom francúzsky denník Le Figaro.

Ako poznáme zlého muža? Sme také hlúpe, že nerozoznáme elegantného muža od sukničkára? Podľa psychologičky Patricie Delahaie sú rozdiely niekedy veľmi jemné. V niektorých situáciách nie je možné dopredu odhadnúť, kto vám ukradne srdce, aby si z neho potom urobil steak. Niektoré vlastnosti však nevzbudzujú žiadne pochybnosti: zlý muž vám spôsobí trápenie. Podľa Patricie Delahaievej to možno poznať veľmi ľahko. Muž, ktorý sa tvári odmietavo, vás môže úplne vykoľajiť. Snažíme sa ho zvádzať v podobe akejsi hry či výzvy. Chceme ho pokoriť či dokonca spôsobiť, aby sa zamiloval, zatiaľ čo často ide o muža, ktorý iba vytrvalo odmieta vážny vzťah.

Žena prijme výzvu a hrá rovnako významnú úlohu ako muž, ktorého zvádza. „So mnou to bude iné, nevie, čo chce, ale ja mu to ukážem,“ myslí si žena. Presviedčame samé seba, že milostný vzťah bude fungovať, zatiaľ čo je už vopred stratený.

Keď sa žena usiluje o to, aby muža získala, má sklon zamieňať úspech za lásku. Vzťah sa mení na súperenie, kde sa každý stáva atlétom vysokej úrovne, a ten, kto má najmenej čo stratiť, vždy víťazí.

V iných prípadoch býva koniec vzťahu pomalší. Vzťah začína byť toxický, bez toho, aby si to muž alebo žena skutočne uvedomovali. Psychologička Mariela Michelen vysvetľuje tieto mechanizmy vo svojej knižke Nemilované ženy. Analyzuje tu, ako sú niektoré ženy schopné podriadiť sa želaniam muža, aby sa vzťah neskončil. Inak povedané, tieto ženy sa menia pozvoľna v kohosi iného a vytýkajú svojmu partnerovi, že je zlomyseľný. Keď tieto ženy odmietajú od muža odísť a súhlasia s tým, že budú žiť so sukničkárom, nechcú si priznať, že v sebe nosia prázdnotu, aj keď za to platia. Aj zamilovaný muž sa môže zmeniť na strašne zlého muža, dokonca bez toho, aby si toho bol sám vedomý. Ako sa pred týmito zlými mužmi chrániť?

Pravidlo číslo jedna: keď vám muž povie, že nechce vzťah, znamená to, že ho skutočne nechce! Nesnažte sa analyzovať jeho osobnosť. Áno, možno v detstve trpel. Áno, zrejme prežil nešťastnú lásku a preto má k ženám nedôveru. Ale to nie je váš problém!

Pravidlo číslo dva: buďte k sebe úprimná. Skôr, než aby ste si hovorili, že narážate len na zlých mužov, pýtajte sa, prečo je to tak. Nie je to skôr preto, že nemáte chuť sa angažovať? Analyzujte svoje potreby: aký stupeň blízkosti potrebujete, čo od vzťahu očakávate?

Pravidlo číslo tri: hovorte o tom. Zrazu sa ocitnete v pasci, ako muška v pavúčej sieti, a čím viac sa snažíte vyslobodiť, tým viac sa pasca okolo vás zviera. Nemôžete s tým nič robiť? Nastal okamih, aby vám niekto pomohol. Začnite o tom hovoriť so svojimi blízkymi. Pohľad zvonka vám môže pomôcť nájsť východisko.

debata chyba
Viac na túto tému: #rozchod #nešťastie #sukničkár #trápenie #zvodca

+ Večerajte a raňajkujte niečo ľahšie, budete sa tak celý deň cítiť lepšie.
Nemíňajte všetky peniaze, ktoré sa vám...

+ Zabudnite na stres a strach, pokúste sa to prekonať.
Budete robiť podvody, nečudujte sa keď to niekto urobí...