Príbeh: Vek je len číslo!

Keď mala Kristína 25 rokov, vrátila sa z ročného pobytu v USA. V hlave mala jediné: založiť si rodinu.

, 15.03.2014 13:25
debata
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
cestovateľka, žena s kufrom Ilustračné foto.

„V USA som sa necítila dobre, pretože som tam fyzicky pracovala a neustále som si vyčítala, načo som päť rokov študovala na vysokej škole,“ opísala svoje pocity. Keď po roku prišla domov, začala si zas vyčítať, prečo v Amerike neostala dlhšie. „Som večne nespokojný človek a prenasledovala ma myšlienka, že som nevyužila šancu dostatočne. Po anglicky som navyše na Slovensku začala zabúdať,“ povedala ďalej.

Rok si po príchode domov nemohla nájsť prácu a len tak sa ponevierala. „Počula som, že nájsť si prácu bez praxe nie je špás, ale že to bude až také náročné, to som netušila,“ skonštatovalo dievča, ktoré v tom čase ani nevedelo, čo chce vlastne robiť. „Vyštudovala som pedagogickú školu a učiť som nechcela. Dilema bola veľká – či sa dať na nejaký kurz a ďalej sa vzdelávať, či sa prekonať a ísť predsa učiť. Nevedela som sa rozhodnúť a mala som z tej neistoty depresie.“

Naraz si uvedomila, že žije vo veľkom kŕči. „Všetko som vnímala prostredníctvom veku a zakaždým som si vyčítala, ak som spravila chybný krok. Nikdy mi nenapadlo porovnávať sa s horšími, ja som okolo seba videla len dokonalých a preto som veľmi trpela.“ Neskôr si prácu našla a ostala v nej päť rokov. „A potom som si pre zmenu vyčítala, že som sa niekde "zašila“ a nežila naplno."

Keďže stále niekde v podvedomí figurovalo „založ si rodinu, poroď dieťa“, ostávala na Slovensku a zakaždým sa škatuľkovala do vekových hraníc – čo sa kedy patrí a čo už nie. „A spamätala som sa, keď som oslavovala 31 rokov. Tak veľmi som si priala partnera, a žiaden tu nebol. Vtedy som si povedala "dosť“. O tom, koľko mám rokov, viem len ja a zopár mojich známych. Každý je taký starý, ako sa cíti."

Hypotéku platiť nemusela, záväzky nemala a na Slovensku sa už kŕčovito nudila. Vybrala sa za mladšími kamarátkami do sveta a začala robiť dobrovoľníčku v Nórsku. „Zrazu som si uvedomila, že žiadne hranice neexistujú a že veci, po ktorých túžime, nás nestretnú, keď si to budeme najviac priať, ale vo chvíli, keď budeme spokojní s tým, čo máme,“ myslí si.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vek #Sloboda #život v kŕči #výčitky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ V prípade únavy si dobite energiu zdravým spánkom a teplým kúpeľom.
Blíži sa termín podávania daňového...

+ Nebudete sa cítiť duševne v pohode, zvoľte rôzne relaxačné cvičenia.
Bolo by na mieste, keby ste sa nemiešali...