Je viac ako pravdepodobné, že večer na vás doľahne smútok, pocit osamelosti, hnev či čokoľvek iné spojené s vaším rozchodom. V takýchto okamihoch je človek veľmi náchylný na hlúposti. A tou najväčšou by bolo počas noci písať sms-ku či mejl vášmu ex. Vyznávať mu lásku, vyčítať mu všetko, na čo si spomeniete, či prosiť, aby sa k vám vrátil. Všetko je zakázané. A tak je pre vás bezpečnejšie nechať mobil či počítač v čase od desiatej večer do šiestej ráno vypnutý.
Romantické spomienky na ukončený vzťah, voľne sa povaľujúce po byte, zlikvidujte. Žiadne nočné vyplakávanie pri obľúbenom filme vášho ex. Teda aspoň nie každý večer. A takisto skoncujte s rituálmi, ktoré ste si časom vybudovali s vaším bývalým partnerom. Neviedlo by to nikam, pretože by ste na ne boli sama.
Facebook nie je dobrá stránka, kam by ste mali umiestňovať svoje denné postrehy. Najmä vtedy nie, ak sú plné pesimizmu či nevraživosti k celému svetu. Neventilujte sa takýmto spôsobom, na to by ste mali mať reálnych kamarátov. A ak ich nemáte, tak týmto spôsobom si odplašíte aj tých vitruálnych. Naozaj je pre nich obťažujúce, ak musia čítať vaše vety plné zúfalstva.
Osobné detaily vášho vzťahu by mali ostať osobnými aj po rozchode. Kancelária rozhodne nie je ideálnym miestom, kde by ste mali kolegom opisovať, čo všetko vám váš ex povystrájal. Nevyžadujte, aby vás všetci ľutovali a zároveň preklínali vášho partnera. Keď už nemôžete vydržať a naozaj chcete opísať, aké veci vám partner povystrájal, povedzte to len tým ľuďom, ku ktorým máte dôveru. Aby sa „pikošky“ vášho vzťahu nešírili celým poschodím či budovou.
Jasné, že sa jedného dňa vydáte a budete mať kopec detí. Ale rozhodne vášmu ex nedokazujte, že to stihnete do troch mesiacov od vášho rozchodu. Vzťah z trucu nie je riešením a na pána pravého si budete musieť počkať, kým vaše srdce trocha pookreje. Láska nemôže byť o pretekoch, kto z koho. Naučte sa žiť sama so sebou a až potom to dovoľte novému mužovi.
Nehrajte pred okolím komédiu. Priatelia vedia, čo sa vám stalo a že to zrejme nie je nič príjemné. Nemusíte sa tváriť, že všetko zvládate s nadhľadom, ak to tak nie je. Práve psychohygiena vo forme rozhovorov s kamarátkami dokáže v takejto situácii veľmi pomôcť. Potrebujete sa nielen vyrozprávať, ale aj vyplakať. Tak sa smútku nebráňte, je to prirodzené. Emócie v sebe neduste, nechajte ich postupne vyprchať.