Doposiaľ ste si žili v idylickom manželstve, kým vám na dvere bytu nezaklopal exekútor. Nechápali ste, čo sa deje, veď nemáte žiadne dlhy. Exekútor vám veľmi rýchlo vysvetlí, že vy možno nie, ale vaša polovička ich má požehnane. Alebo inak. Už počas randenia sa váš partner riadne zadĺžil (a to nemyslíme hypotékou na byt). Pomáhali ste mu dlhy splácať a nejakú tú pôžičku ste si vzali na svoje meno len preto, aby ste mu pomohli. Navyše bez toho, aby ste vedeli, na čo tie peniaze vôbec potreboval. Po sobáši však jeho dlhy rástli úmerne s vašim tehotenským bruškom. A o pár mesiacov si exekútori u vás podávali kľučku.
Nuž, chybou zamilovanej ženy častokrát býva to, že partnerovi slepo verí. Nevšíma si nielen náznaky, ale ani do očí bijúce situácie, ktoré v iných vyvolávajú minimálne pochybnosti. A tak sa môže stať nejednej žene to, čo zažila Eva. „Môj manžel bol gambler a ja som to roky nevidela,“ spomína mladá žena. "Raz mi tvrdil, že účtovníčka v jeho firme mu zle vyrátala odvody, ktoré má platiť a teraz ich musí doplatiť. Samozrejme, nemá na to peniaze, a tak si chce požičať z banky. Nemala som prečo nedôverovať mu. Inokedy mi tvrdil, že nabúral auto a potrebuje peniaze na opravu. A tak si požičal od kamaráta. Potom zas do niekoho nabúral a nemal poistku, tak mu musí dať peniaze na ruku. Podobných výhovoriek sa kopilo, rovnako ako úmerne tomu rástli jeho dlhy. Stále som mu verila, nemala som pochybnosti. Ešte som ho i ľutovala, že má chudák v poslednej dobe takú smolu. Jedného septembrového dňa pred našim bytom zastalo auto, ktoré nás prišlo nútene vysťahovať. Nebyť podpory mojich rodičov, skončila by som na psychiatrii. Dnes sme rozvedení, byt šiel do dražby a ja bývam stále s dvoma deťmi v dome mojich rodičov.
Čo robiť ak manžel(ka) začne robiť dlhy?
1. Všímajte si zmeny správania partnera, výhovorky či neustále branie pôžičiek, nech by už dôvod bol akýkoľvek.
2. Pri najmenšom náznaku, že vaša polovička zadlžuje spoločnú kasu, riešte veci radikálne.
3. Nehanbite sa hovoriť o probléme so známymi, rodičmi, súrodencami.
4. Ak sa manžel(ka) neúmerne zadlžuje, trvajte na zrušení bezpodielového vlastníctva (a nenechajte sa učičíkať sľubom, že on(a) má predsa všetko pod kontrolou)
5. Zájdite za právnikom a poraďte sa čo ďalej.
6. Zvážte rozvod manželstva.
7. Odkladajte si peniaze, o ktorých partner nevie. Netušíte, ako sa vám čoskoro môžu zísť.