Odborníci upozorňujú, že ak nastane takáto situácia a vy máte pocit, že by ste dieťaťu mali doplniť tekutiny, dochádza k najčastejšej chybe. „Vedie, žiaľ, k ďalšiemu vracaniu,“ vysvetlila Alena Pillarová, primárka detského oddelenia z Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach.
Čítajte viac Svalové kŕče, únava či dokonca vysoký tlak? V lete môže byť dovôd aj toto... poradíme vám, čo robiťRodičia by po vracaní nemali dieťaťu podľa nej podávať tekutiny ani jedlo najmenej dve až tri hodiny. „Platí to i pre čistú vodu, pokiaľ dieťa nejaví známky dehydratácie, určite to zvládne. Pery mu môžu rodičia zvonku mierne navlhčiť. Najlepšie je, ak sa dieťaťu podarí zaspať alebo aspoň odpočívať. Dieťa je potrebné pri spánku sledovať, aby sa nezadusilo zvratkami,“ doplnila.
Kedy začať s tekutinami a jedlom?
Po prestávke môžu začať rodičia podávať dieťaťu tekutiny, po lyžičkách, v intervale päť až 15 minút s rýchlosťou jednej šálky za 1,5 hodiny. „Keď dieťa toleruje tekutiny, môžu zaradiť diétne jedlo, rovnako v menších dávkach. Ak mamy dojčia, nie je potrebné prestať. Stačí si urobiť prestávku a skúsiť dieťaťu ponúknuť prsník až po hodine. Postupne ho prikladať dieťaťu tak, aby prijímalo menšie dávky mlieka v častejších intervaloch,“ odporučila lekárka.
Čítajte viac Milujete tekvicový prívarok? Letná klasika vás môže prekvapiť, stačí pridať toto... a bude mať úplne nový šmrncMedzi tekutiny, ktoré by mali rodičia podávať dieťaťu po vracaní, sa zaraďuje čistá voda, vyprchaná minerálka, nesladený vlažný čaj. Ten môžu neskôr osladiť hroznovým, nie klasickým cukrom, ktorý v bruchu kvasí. Dieťaťu môžu podávať nie čerstvé rožky, vývar, ryžu, varené zemiaky, piškóty, suché keksíky, kukuričné chrumky, varenú mrkvu, diétne kuracie alebo morčacie mäso či banán. Ak má dieťa i horúčku, nevyhnutné je podať i antipyretiká.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?
„Lekára je potrebné vyhľadať, ak sa dieťa dusí, napriek opatreniam nedochádza k ústupu ťažkostí, neodchádza mu stolica ani vetry, má bolesti brucha vynucujúce si úľavovú polohu a vracaniu predchádzal úraz hlavy,“ upozornila primárka. Lekára musia rodičia podľa nej navštíviť aj ak dieťa jedlo huby, trpí úpornými bolesťami hlavy, je mladšie ako mesiac a vracia prúdom, je malátne, apatické, spavé, má zmeny správania a javí známky dehydratácie.
Čítajte viac Pár dúškov a je z toho poriadna hnačka či kŕče v bruchu? Dovolenku môže ohroziť aj jeden pohár, vyhnite sa...