Zvyšuje pôrod do vody riziko komplikácií pre matku a dieťa? Výsledky štúdie hovoria jasne

Pôrod vo vodnom kúpeli pri nízkorizikových tehotenstvách nezvyšuje riziko komplikácií pre dieťa ani jeho matku.

27.06.2024 10:00
bábätko, dieťa, novorodenec Foto:
Vitaj na svete, anjelik!
debata

S odvolaním sa na štúdiu o tom informoval denník „The Guardian“. Výskumníci z Univerzity v Cardiffe vyhodnotili 73 229 záznamov z nízkorizikových tehotenstiev, pri ktorých bol pri pôrode v rokoch 2015 až 2022 použitý bazén s vodou, a to v 26 zariadeniach britského systému verejnej zdravotnej starostlivosti NHS v Anglicku a Walese.

Analýza sa zaoberala mierou závažných natrhnutí rodičiek, spolu s počtom detí, ktoré potrebovali antibiotiká alebo pomoc s dýchaním na novorodeneckom oddelení, a počtom detí, ktoré pri pôrode zomreli. Vedci dospeli k záveru, že riziká pre deti a ich matky neboli pri pôrodoch do vody vyššie ako pri pôrodoch mimo vody.

cifrova kolaž Čítajte viac Prvé zábery ich malých pokladov! Takto slávne mamičky oznamujú svetu narodenie potomka, tu sú ich zábery z pôrodnice

Pôrody do vodného kúpeľa tvoria približne deväť percent z takmer 600 000 pôrodov, ktoré sa každoročne uskutočnia v rámci NHS. Podľa klinických odporúčaní by sa mal všetkým nastávajúcim matkám ponúknuť pôrod do vody ako jedna z možností.

Profesorka klinického pôrodníctva na Cardiffskej univerzite Julia Sanders uviedla, že podľa záverov výskumu je pôrod do vody bezpečnou alternatívou k pôrodu mimo vody. Sanders výskum viedla.

Lindsay Lohan Čítajte viac Z divokej party girl je mama! Slávna ryšavka porodila v Dubaji syna

„V Spojenom kráľovstve využíva pôrodný bazén alebo vaňu na úľavu od bolesti pri pôrode približne 60 000 žien ročne, ale niektoré pôrodné asistentky a lekári sa obávali, že pôrod do vody môže prinášať ďalšie riziká,“ uviedla. "Objavili sa správy, že deti môžu po pôrode do vody vážne ochorieť alebo dokonca zomrieť a že u matiek je väčšia pravdepodobnosť silných natrhnutí alebo veľkej straty krvi. Chceli sme zistiť, či sú pôrody do vody s pôrodnými asistentkami NHS rovnako bezpečné ako pôrody do vody pre ženy a ich deti s nízkym rizikom komplikácií, " vysvetlila Sanders.

„Vzhľadom na to, že desať percent žien používa pri pôrode ponor do vody ako úľavu od bolesti, budú mať výsledky tejto štúdie význam pre tisícky žien v Spojenom kráľovstve a pre mnoho ďalších žien po celom svete, kde je to bežnou praxou,“ poznamenala.

debata chyba
Viac na túto tému: #voda #pôrod #bazén

+ Láska nakoniec zvíťazí a vy budete spokojne zaspávať s úsmevom na tvári.
Peňazí nie je nikdy dosť, preto...

+ Veľký pozor si dávajte pri šoférovaní na motorke, držte sa všetkých pravidiel.
Mať dostatok peňazí neznamená, že...