Základná výbava pred pôrodom
Obdobie tehotenstva a narodenie zdravého bábätka patrí medzi najkrajšie a najzásadnejšie okamihy v živote každej ženy. Preto je veľmi dôležité sa počas gravidity udržať v dobrej kondícii i duševnej pohode. To prospeje ako mamičke, tak aj samotnému dieťatku. V tom vám pomôžu dobre mienené rady.
Dôležité vitamíny
Pred otehotnením a počas tehotenstva je dôležité zaraďovať do každodennej stravy bohaté zdroje vitamínov a minerálov. Najmä je dôležitý prísun kyseliny listovej, ktorej dostatok v tele zaistí potrebnú hladinu folátov, dôležitých pre správny vývoj bábätka. Podieľa sa na správnom delení buniek, prispieva k rastu zárodočných tkanív a ku krvotvorbe. Preventívne teda pôsobí proti vzniku vrodených vývojových chýb, nazývaných defekty neutrálnej trubice, ako je napríklad rázštep chrbtice. Kvalitnými zdrojmi kyseliny listovej sú najmä zelená listová zelenina, kivi, avokádo, hrášok, červená repa, mliečne výrobky, semená a orechy.
Ustrážte si hmotnosť
Mnoho žien si povie, že v tehotenstve môžu pribrať koľko chcú. Že to k tomu patrí. Nie je to celkom pravda. Určite neplatí, že v tehotenstve treba jesť za dvoch. Udržiavaním zdravej telesnej hmotnosti predídete rôznym neskorším nepríjemnostiam. Podľa lekárov zvyšuje výrazný nárast hmotnosti, nadváha alebo obezita počas tehotenstva pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a taktiež vysokého krvného tlaku počas tehotenstva. Zároveň vzniká vyššie riziko rozvoja cukrovky 2. typu a chronickej hypertenzie v neskoršom veku.
Čítajte aj V mozgu gravidných myší sa dejú trvalé zmeny, ktoré ich pripravujú na rodičovstvo. Ako je to u ľudí?Aj topánky potrebujú vymeniť
V tehotenstve tomuto doplnku mnoho žien nevenuje pozornosť. No ako treba prebudovať šatník, tak je potrebné aspoň dočasne vymeniť aj topánky. Počas tehotenstva sa vplyvom veľkých hormonálnych zmien zvyšuje elasticita mäkkých tkanív väzy, svaly, šľachy, kĺbové puzdrá v celom tele, nohy nevynímajúc. S narastajúcou hmotnosťou dochádza k veľkému tlaku na drobné kĺby nôh, pri ktorých sa uvoľňujú kĺbové puzdrá a môže vzniknúť plochá noha. Veľakrát dôjde k zrúteniu klenby nohy, výnimkou nie sú nepríjemné opuchy, brnenie, tlaky či pálenie chodidiel. Noha sa v tehotenstve môže zväčšiť o jednu celú veľkosť. Nastávajúce mamičky by mali nosiť pohodlné topánky, ktoré nohu nestláčajú a nezhoršujú vyššie zmienené problémy.
Nerezignujte na pohyb
Bude to ťažšie, ale hýbať sa treba. Pravidelná fyzická aktivita, samozrejme s prihliadnutím na zdravotný stav, je nutnosťou. Je dokázané, že ženy, ktoré počas tehotenstva cvičia a venujú sa akémukoľvek pohybu, sú na tom zdravotne lepšie a majú nižšie riziko tehotenských komplikácií, ako je preeklampsia, vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka alebo predčasný pôrod. Medzi športy, ktoré sú vhodné pre tehotné, patrí napríklad plávanie, chôdza, vodný aerobic, joga alebo pilates pre tehotné.