Nepustite si domov vianočný stres

Predvianočný čas je jedno z najkrajších, ale aj najstresujúcejších období a zvládnuť ho tento rok bude ešte náročnejšie než v minulosti. Kým situačný môže zachrániť zdravie, majetok alebo aj život, dlhodobý vleklý stres je reálny nepriateľ.

23.12.2022 11:00
Vianoce, stres, starosti, problémy Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pomaly, ale isto sa prejaví na pleti, na koži, očiach, vlasoch, na trávení, kvalite spánku aj intímneho života, na krvnom tlaku, oslabenej imunite. Chronický stres prispieva k rozvoju cukrovky druhého typu a súvisí aj so vznikom rakoviny a psychosomatických ochorení.

V štandardnej situácii, ktorú organizmus vyhodnotí ako hrozbu, sa do krvného obehu vylúči adrenalín a kortizol. Svaly sa napnú, dýchanie aj tep sa zrýchlia. A teraz si predstavte, že toto trvá dlho, niekoľko dní, nocí, týždňov, mesiacov…Telo je stále zaplavené stresovými hormónmi, svaly sa nemajú kedy uvoľniť, zdravie prestáva slúžiť.

Video

VIDEO: Pečenie nás robí lepšími, hovorí cukrárka a porotkyňa šou Pečie celé Slovensko Petra Tóthová, ktorá v minuloročnej predvianočnej epizóde relácie Ide o nás hovorila aj s párovou a life-koučkou Janette Šimkovej o benefitoch spoločne stráveného času s rodinou počas Vianoc.

„Odporúčanie, aby sme sa nestresovali, je určite rozumné a zmysluplné, no rozumiem, ak niekto povie, že ho rady tohto druhu stresujú. Pokiaľ sa nevenujeme tomu, čo cítime a prežívame, nevieme ani dobre narábať so stresom a z toho vzniká ďalší stres. Vieme, že by sme sa mali upokojiť no často nevieme ako,“ hovorí socioterapeutka Lucia Skladanová. Vzniká bludný kruh, keď stres plodí ďalší stres zo stresu. A to vedie k chorobe.

Čo pomáha

  • Zoznam vecí, ktoré treba do Vianoc stihnúť si po napísaní dôkladne prejdite a vyškrtnite všetky, ktoré nie sú nevyhnutné
  • Myslite na to, že vianočné darčeky nemusia byť drahé. Poteší aj jeden, najmä ak sa obdarovanému trafíte do vkusu
  • Nakupujte darčeky priebežne, alebo on-line z pohodlia domova
  • Nepodľahnite lákavej ponuke na pôžičku na vianočné darčeky, stres zmierňuje iba naoko. V skutočnosti ho môžete pociťovať ešte niekoľko mesiacov pri každej jednej splátke
  • Uvedomte si, že Vianoce trvajú iba niekoľko dní a viac ako o darčekoch a hromade jedla majú byť o pohode, blízkosti a radosti

Choroba z Vianoc?

Nedá sa vylúčiť, že takzavané najkrajšie sviatky v roku v nejednom prípade povedú k podlomenému zdraviu. „Dlhodobý vplyv stresových hormónov znižuje imunitu a odolnosť voči patogénom. Preto sú chronicky vystresovaní ľudia náchylnejší na vírusové a infekčné, ale aj iné ochorenia,“ vysvetľuje Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnolo­gického laboratória Natures.

Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že ja zdravotné problémy, ktorých príčina sa nedá medicínsky určiť, sú výsledkom stresu.

uniqa, pr, nepouzivat Čítajte viac Depresia nie je bežný smútok alebo zlá nálada, aj počas Vianoc musia mnohí vyhľadať pomoc

Pre organizmus je stresom každé konanie, ktoré ide proti nemu. Stresuje teda aj nákup vianočných darčekov, pokiaľ s tým nie sme stotožnení, ale aj každý druh zmienky o Vianociach (pesnička, film, plagát, reklama), ak tieto sviatky z nejakého dôvodu nie sú najobľúbenejšou časťou roka. Lebo pre mnohých nie sú. Organizmus sa bráni, preto reaguje chorobou.

Stiahnite ho na minimum

Zvládať stres pomáhajú dychové cvičenia, sústredenie sa na „tu a teraz“, dobrá psychohygiena, športová aktivita, dodržiavanie spánkového režimu, vyvážená strava aj vitamíny a doplnky výživy.

Doprajte si vitamín D a ďalšie podporné prvky. „Dostať organizmus do rovnováhy pomáhajú napríklad betaglukány, zložité cukry z hlivy ustricovej. Je dokázané, že posilňujú niektoré bunky imunitného systému, podporujú rýchlejšie uzdravenie sa z choroby a zohrávajú úlohu aj pri psychologických ochoreniach a ochoreniach kože, astme a ďalších diagnózach“, odporúča A. Doboly.

Betaglukány skúmajú vedci už desiatky rokov a lekári ich čoraz častejšie odporúčajú ako podporný prostriedok pri záťaži. „Najväčší efekt má mikronizovaný betaglukán vysokej čistoty, ktorý sa dobre vstrebáva do organizmu,“ spresňuje odborník.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #stres #Vianoce #predvianočné nákupy

+ Kondíciu si udržiavajte pravidelným posilňovaním a dýchacími cvičeniami.
Vo financiách...

+ Na materské znamienka nie je vhodné obdobie, neunáhlite sa.
Vo financiách sa riešenie nájde, ale...