Vianočné prípravy na nás vytvárajú neprimeraný tlak! Namiesto radosti prichádza frustrácia, skúste to zmeniť

Vianočné prípravy sú často zdrojom stresu namiesto pokoja. Je lepšie nesústrediť sa na dokonalosť a nelipnúť na ideáloch.

23.12.2022 09:00
vianoce, žena, darčeky, vrátenie tovaru, tablet, Foto:
Vianoce nie sú o nakupovaní a strese...
debata

Odporúča to občianske združenie IPčko, ktoré zároveň prináša viaceré odporúčania, ako sviatky prežiť v psychickej pohode. „Obdobie Vianoc je mimoriadne náročné po všetkých stránkach a finančnú nevynímajúc. Informácie, ktoré na nás vysielajú z obchodných reťazcov, reklám a médií vytvárajú tlak na konzum a ilúziu o tom, ako by mali vyzerať dokonalé Vianoce a že všetko, čo sa odlišuje od tejto predstavy, nie je dostatočné, čo vyvoláva obrovský tlak, frustráciu, stres a tlačí nás do extrémneho míňania financií a materializmu,“ skonštatoval psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro.  

dekor Čítajte viac Vianočná rozprávková pohoda! Hrejivý interiér plný ozdôbok a svetielok, inšpirujte sa

Odporúča preto neupínať sa na ideál dokonalých Vianoc. „Máme tendenciu dosahovať ideály alebo sa o ne aspoň snažiť. Nie všetko musí byť dokonalé a je to úplne normálne, nemusíte mať päť druhov koláčov a dokonalo prestreté a všetko upratané. Nie každý musí byť vianočne naladený. Neupínať sa na ideál prináša úľavu a aj pocit slobody,“ vysvetlil psychológ. Pripomína tiež, že nejde o súťaž a namiesto porovnávania sa je lepšie vzájomne sa oceniť a pochváliť.  Podotkol, že nie pre všetkých je obdobie Vianoc radostné a nie každý má Vianoce rád. „Oslavujte sviatky v súlade so sebou, doprajte si to, čo potrebujete. Tieto dni by mali byť aj o čase so sebou,“ odporučil Madro. Radí napríklad venovať čas aktivitám a veciam, na ktoré bežne čas nie je.     

dekor, bonami Čítajte viac Krásne vianočné spojenie červenej a bielej! Výsledok ohúri nielen nadšencov sviatkov

Odporúča tiež, aby v prípade negatívnych pocitov ľudia nezostávali osamote. „Hovorte o svojich pocitoch, buďte k sebe láskaví a buďte v kontakte s ľuďmi, s ktorými chcete. Vyhľadajte pomoc, ak máte pocit, že je toho veľa a necítite sa OK,“ uviedol odborník.      

Rodinám odporúča spraviť si spoločný plán, s kým a ako budú tráviť voľný čas, kedy urobia výzdobu, nakúpia, napečú. Radí tiež neriešiť počas sviatkov polarizujúce témy, ktoré môžu byť zdrojom konfliktov. Všeobecne radí dopriať si dostatok spánku a oddychu, zdravú stravu a nezabúdať na pohyb. „Nemusí ísť o hodinové návštevy ‚fitka‘. Choďte sa prejsť, zacvičte si jogu, doprajte svojmu telu pohyb, ktorý vám pomôže nabudiť sa,“ vysvetlil Madro.

VIDEO: S nutričnou špecialistkou a trénerkou Tatianou Kyseľovou sme hovorili o tom, aké najčastejšie chyby sa dejú na slovenských stoloch počas Vianoc, ako naše stravovanie podmieňuje vzťah k jedlu, ale aj vzťah ku samému sebe. Odporučila, ako zvládnuť bezmyšlienkovité pojedanie drobností zo stola a čo si myslí o pôstoch, diétach a vianočných predsavzatiach.

debata chyba
Viac na túto tému: #stres #Vianoce #psychické zdravie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Budete v strese a to len, preto že robíte všetko na poslednú chvíľu.
Ponúkanú výzvu zoberte bez váhania, takú...

+ Na niečo zabudnete neprepadajte panike, stres situáciu len zhorší.
Doprajete si chvíle v kozmetickom salóne a...