Každodenný rituál
Pre dieťa je ešte dôležitejšie ako pre dospelého človeka, aby malo správne nastavené biologické hodiny. To znamená chodiť spávať v rovnakú dobu a to najlepšie s príbehom a malým rituálom. To však nemusí byť len rozprávka alebo uspávanka na dobrú noc. Ideálne je, ak nastavíte dieťaťu rituál, ktoré ho krôčik po krôčiku vezme až do ríše snov. Stanovte si rutinu umývania zúbkov s príbehom, uspávanie hračiek, prípadne môžete pridať rôznorodé činnosti, ktoré dieťaťu naznačia, že sa blíži zaspávanie. A to nenásilne a hravo.
Hodina pokoja
Treba si uvedomiť, že detské telo pracuje približne rovnako ako to dospelé, len je omnoho citlivejšie. Preto na rýchlejšie zaspávanie detí platí, ak sa vyvaruje pred spaním námahe, naháňaniu, aktivite, ktorá ho rozruší. Rovnako by ste mali stanoviť hodinu pred spaním bez televízora či tabletu, ale napríklad s knižkou v ruke, pri rozprávaní alebo počúvaní hudby.
Choďte príkladom
Nie je nič vhodnejšie, ak o upokojení pred spánkom nielen hovoríte, ale si ho prejdete spolu s dieťaťom. Hovoríme napríklad o praxi správneho dýchania, meditácii, upokojení, relaxácii. Skúste tieto činnosti spolu s dieťaťom. Ono bude rado, že to ťaháte spolu s ním a upokojenie mysle pomôže zaspať aj vám. Hoci o niečo neskôr.

Buďte láskaví
Žiadne naháňanie do postele a krik. Vhodnejšia cesta je forma objatia, láskavosti a pekného slova. Skvelé je si zhodnotiť deň a povedať si, čo pekné ste zažili. Láskavé objatie pred spaním je nesmierne dôležité. Dieťa sa cíti šťastné a to zvyšuje pravdepodobnosť, že bude pokojné a bude lepšie zaspí.
Pozor na čokoládu
Mnoho rodičov po večeri dopraje deťom dezert v podobe čokolády. Čokoláda určite nie je zlá, no večer je na ňu zlá doba. Obsahuje totiž kofeín. Aj jeho minimálne množstvo môže mať na zaspávanie dieťaťa negatívny vplyv. Čokoládu je preto vhodné voliť ako sladkú odmenu po obede. A večer bude dieťa zaspávať sladšie.