Ako sa vysedávanie pred obrazovkou môže podpísať na sociálnych a komunikačných zručnostiach dieťaťa?
Dieťaťu sa môže zhoršiť slovná zásoba. V praxi to znamená, že ťažšie začne rozumieť hovorenému slovu, keďže mu chýba obraz. Dieťa tiež môže byť menej spoločenské, mať problémy sa zaradiť do spoločnosti a môže mať problémy s koncentráciou.
V akom smere môžu pomôcť štandardné (nie online) hry rozvíjať schopnosti a zručností detí?
Rozvíja sa slovná zásoba dieťaťa, komunikácia, zdravá súťaživosť a hlavne logické myslenie. Dieťaťa si pri hraní cibrí pamäť. Ak si napríklad zoberieme skladanie puzzle, deti to učí trpezlivosti tým, že pri jednej činnosti strávia istý čas. V prípade, že ide o menšie deti, rozvíjajú si skladaním puzzle jemnú motoriku.

Akým spôsobom môžu rodičia motivovať deti hrať sa tradičné hry?
Tradičné hry sú skvelým nástroj na to, aby utužili rodinu a aby sa upevňovali vzťahy medzi súrodencami a rodičmi. Pre dieťa je dôležité, aby videlo, že rodičia chcú hrať hry a cítili z ich strany nadšenie.
Čo treba robiť, ak sa dieťa nechce zapojiť do hry?
V prípade, že sa dieťa nechce zapojiť do hry, môžu rodičia ponúknuť odmenu pre víťaza – napríklad výber večerného filmu alebo program na nasledujúci deň. Rozhodne by rodičia nemali spájať hranie hier s príkazmi alebo podmienkami tipu, ak si zahráš s nami pexeso, môžeš byť potom celý večer na počítači. Zároveň spoločenské hry môžu rodičia zbaliť na dovolenku alebo výlet, kde sa dobre zabavia s deťmi a spraviť z toho tradíciu.
Ktoré hry najviac rozvíjajú sociálne zručnosti, komunikačné schopnosti, empatiu detí a prečo?
Rodičia by mali brať ohľad aj na záujmy dieťaťa a tomu prispôsobiť aj výber spoločenských hier. Na trhu je veľké množstvo hier, z ktorých si vedia vybrať. Ideálne sú také hry, pri ktorých sa zabaví celá rodina a zároveň sa deti vzdelávajú, rozmýšľajú, a ani si to neuvedomujú, že sa učia. Ak si napríklad zoberieme hru Activity, je ideálna pre extrovertné dieťa, ktoré je vo svojom živle a zároveň introvertné dieťa je prinútené komunikovať, zapojiť sa a vyjde zo svojej komfortnej zóny. Hranie tak dokáže odbúrať bariéry. Pomocou hier, vieme dieťa naučiť zodpovednosti a pocitu víťazstva či prehry.