Fio bankaFio banka

Dokážu pripraviť spoločenské hry dieťa na školu?

Kým si prváčikovia zasadnú do školských lavíc mali by prejsť predprimárnym vzdelávaním. Nástup do neznámeho prostredia však môže byť pre deti stresujúci a náročný. Ak sa rodičia obávajú o to, ako sa ich ratolesť začlení do celkom iného kolektívu, vyskúšať by mali zopár šikovných trikov na zlepšenie sociálnych zručností ich malého potomka. Pomôcť v tomto prípade dokážu aj jednoduché hry.

04.09.2021 13:00
prváci, škola Foto:
Hry okrem slovnej zásoby pomáhajú budovať sociálne zručnosti.
debata

Tablety, smartfóny či počítačové hry

Deti sa pri nich zabavia a rodičia si jednoducho povedané na chvíľu oddýchnu. Problém nastáva až vtedy, keď zistia, že ich deti majú problém komunikovať, hrať sa s rovesníkmi či zapadnúť do inej skupiny, napríklad v rámci školy. Spoločenské hry majú viac benefitov pre duševný vývin detí. Pomáhajú u nich odbúravať strach z neznámych či nových vecí, rozvíjajú kreativitu a posilňujú aj ich citovú výbavu, to je takzvaný emočný kvocient. „Rodičia by však mali vybrať správny typ hry. Ideálne je pexeso, ktoré rozvíja krátkodobú pamäť, pozornosť a zároveň buduje slovnú zásobu. Podstatné je, aby sa rozvíjala u dieťaťa fantázia a schopnosť sa jasne vyjadrovať. Hry okrem slovnej zásoby pomáhajú budovať sociálne zručnosti a zároveň učia deti trpezlivosti,“ vysvetľuje pre Pravdu ich význam odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik Štěpánka Zoubková.

Deti sa naučia lepšie prijať prehru

Podľa psychologičky a odbornej garantky Linky detskej istoty Kataríny Trlicovej treba deti zabaviť tvorivými a výchovnými hrami. Každé dieťa by malo mať dostatok času hrať sa podľa vlastných predstáv, fantázie a malo by mať aj priestor na to, aby bolo samo sebou. Ako tvrdí, pre deti sú kľúčové práve spoločenské hry. „Dieťa má možnosť odskúšať a zažiť rôzne rolové pozície, ako aj výhru či prehru, učí sa rešpektovať pravidlá, spoluhráčov a ovládať svoje správanie.“

obuv - dieťa - detské nohy Čítajte aj Ako správne vybrať prezuvky pre dieťa? Ktorým materiálom sa treba vyhnúť?

Ako je to s predškolským vzdelávaním u nás?

Každé dieťa, ktoré v septembri dovŕši päť rokov je povinné absolvovať predprimárne vzdelávanie. Materská škola pomáha pri príprave deti na nové povinnosti, ktoré sú spojené s nástupom do prvého ročníka základnej školy. Rodičia sa, samozrejme, môžu rozhodnúť aj pre domáce vzdelávanie. V praxi to znamená, že každé dieťa musí byť zapísané do materskej školy, ale aj to, ktoré bude mať vzdelávanie domácou formou. Individuálne vzdelávanie musí schváliť riaditeľ materskej školy. O takúto výnimku môžu požiadať rodičia aj v prípade, že dieťa nemôže zo zdravotných dôvodov navštevovať materskú školu. Podľa psychologičky Kataríny Trlicovej by mali rodičia deťom nastaviť určitý režim a ten dodržiavať. „Mali by sa venovať rôznym aktivitám tak, aby zabezpečili vývin dieťaťa v žiadúcom a komplexnom bio-psycho-sociálnom rozsahu.“ Dôležitý je pre deti dostatok pohybu v prírode, budovanie sociálnych kontaktov nielen s rodinov, ale aj s deťmi v ich veku.

Rodič vycíti správny čas

Deti, ktoré navštevujú materskú školu sa vo väčšine prípadov rýchlejšie začleňujú do kolektívu na základnej škole, pretože už majú skúsenosti s rovesníkmi a učiteľmi. V materskej škole sa okrem toho čo-to priúčajú dodržiavaniu pravidiel a cielenej práci. Dieťa je pripravené navštevovať materskú školu vtedy, keď sa vie odpútať od rodiny a nebráni sa novému prostrediu. „Rodičia vedia a cítia kedy je ich dieťa pripravené. V nerozhodných situáciách sa môžu obrátiť na detských psychológov a vstup do predškolského zariadenia prekonzultovať,“ uzatvára Katarín Trlicová.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kolektív #spoločenské hry #predškolská dochádzka #nástup do školy

+ Neskrývajte pred blízkou rodinou zdravotné ťažkosti, majú právo to vedieť.
Rozmaznávajte sa, radosť môžete mať...

+ Poriadne sa vyliečte z prechladnutia, inak sa bude zdravotný stav zhoršovať.
V práci as vám darí výborne,...