Dojčenie môže byť pre prvorodičky náročné! Ako ho úspešne zvládnuť?

07.09.2020 15:00
dojčenie - matka - dieťa - kŕmenie - materské...
Najčastejším problémom, ktorý sa môže objaviť počas dojčenia, je bolesť bradaviek. Autor:

Základom dojčenia je správne prisatie bábätka na prsník. To si vyžaduje dávku zručnosti a trpezlivosti a pre mnohé prvorodičky to môže byť náročné.

„Bábätko by malo mať bradu zaborenú do prsníka tak, aby sa noštek nedotýkal prsníka. Spodnou perou pokrýva väčšiu časť dvorca a hornou perou uchopí bradavku. Vtedy je dieťatko hlboko prisaté na prsník. Takéto prisatie by malo byť výsledkom akejkoľvek polohy, ktorú si zvolíte. Správna poloha je tá, v ktorej sa vy cítite komfortne. Nemal by vás pri nej bolieť chrbát alebo ruky. Udržujete očný kontakt s bábätkom, čím si vytvoríte medzi sebou súhru, pokoj a pohodu,“ vysvetľuje pôrodná asistentka Elena Drapáčová.

Matka by si mala podľa nej na dosah ruky na pitie pre seba nachystať vodu alebo čaj a uistiť sa, že dieťa je v správnej polohe otočené čelom k prsníku. Jeho tvár, hrudník, brucho a kolená musia smerovať k matke. Rovnako aj ucho, rameno a panva dieťaťa musia byť v jednej línii. Dôležité je prikladať dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu.

Najčastejším problémom, ktorý sa môže objaviť počas dojčenia, je bolesť bradaviek. „Bolestivé bradavky a ragády, teda trhlinky na nich, sú výsledkom nesprávneho prisatia dieťatka a nesprávnej techniky dojčenia. Dojčiť s boľavými bradavkami nie je nič príjemné, ale určite to nie je dôvod na to, aby sa žena vzdala dojčenia,“ zdôrazňuje Drapáčová. Súčasťou riešenia situácie je zmena polohy a prisatia. „Vždy treba ponúknuť dieťatku menej bolestivý prsník, po dojčení vytlačiť kvapku mlieka a nechať na prsníku zaschnúť. Je potrebné umývať ich len čistou vodou a bradavky natierať hojivou mastičkou ideálne s lanolínom a nechtíkom,“ dodáva pôrodná asistentka. Bolesť bradaviek je podľa nej jedna z najpodceňova­nejších a pritom veľmi nepríjemných bolestí. Keďže dieťa treba dojčiť niekoľkokrát denne, automaticky to predlžuje čas liečby.

„Približne dva týždne pred termínom pôrodu je dobré stimulovať bradavky. Ideálne po sprche si ich natrite vhodným krémom a krúživým pohybom ich jemne naťahujte. Odporúčam aspoň dva týždne pred pôrodom dvakrát denne vytláčať kolostrum maz. Dosiahnete to tak, že palcom a ukazovákom uchopíte prsník z vonkajšieho okraja prsného dvorca v tvare C a stláčate ho,“ radí Drapáčová. Toto má významne prispieť k úspešnému dojčeniu a efektívnej tvorbe mlieka. Hneď po pôrode je vhodné dieťa priložiť k prsníku a pokračovať v tom ďalší deň striedaním jednej bradavky s druhou.

Žena by mala mať pestrý jedálny lístok a stravovať sa aspoň päťkrát denne. Treba prijímať dostatok bielkovín, vlákniny a vitamínov. Naopak, je nutné zredukovať príjem soli, tukov či rôznych korenín. Prvé mesiace dieťaťa by sa žena mala podľa odborníčky vyvarovať potravín, ktoré môžu u dieťaťa spôsobiť alergie. Medzi tie najznámejšie patria citrusy, paradajky, jahody, kyslá kapusta či čokoláda. Predchádzať u bábätka nafukovaniu a bolestiam bruška môže matka znížením príjmu strukovín. Netreba zabúdať na pravidelný pitný režim. Vhodnými bylinkami do čaju sú napríklad rasca, fenikel, aníz, ostružina malinová, medovka či senovka grécka. Homeopatiká či výživové doplnky, prípadne aromaterapia môžu byť takisto dobrými pomocníkmi pri tvorbe mlieka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prvorodička #dojčenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Otužovanie sprchovaním v studenej vode vášmu zdraviu len prospeje.
Je na čase splatiť dlhy, venujte...

+ Nájdite si čas a raz do týždňa zájdite masérovi, vaše telo si to zaslúži.
Odmietnete prácu, ktorá je...