Prváčik v rodine? Ročné výdavky naňho sa vyšplhajú na 450 eur

31.08.2020 13:00
dieťa, škola
Aj váš prváčik sa už teší so školy? Autor:

Tri štvrtiny rodičov nechajú v obchode za školské potreby od 100 do 150 eur.

Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky. Ak sa k tejto sume pripočítajú ešte náklady na družinu, krúžky, výlety a cestovné, priemerné ročné výdavky na prváka môžu dosahovať aj sumu 450 eur.

Z údajov banky vyplýva, že rodičia nakupujú školské pomôcky v papiernictvách zväčša až v septembri a na prvákov nezabúdajú ani počas Vianoc. Vyše 15 eur zvykne v auguste „nechať“ v papiernictve v priemere jeden kupujúci, ktorý za tovar zaplatí kartou. V januári či februári je to iba pár centov nad desiatimi eurami, vyplýva z údajov banky. Počas vlaňajšieho augusta klienti Poštovej banky zaplatili kartou v papiernictvách vyše 81 500 eur. V tohtoročnom februári to bolo niečo cez 46 300 eur.

„Ďalšie mesiace už boli zasiahnuté koronakrízou a zatvorenými obchodmi. Preto objem transakcií prudko klesol, no očakávame, že tohtoročný august bude podobne silný než ten vlaňajší. A september by mal byť ešte silnejší,“ vysvetlila hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Ako dodala, v septembri ľudia navštevujú papiernictva častejšie, ale priemerná výška jedného nákupu je nižšia.

„Najdrahšou položkou na zozname školských potrieb je totiž taška, ktorú rodičia deťom kupujú v predstihu. Na začiatku školského roka dokupujú veľa ďalších, ale lacnejších vecí, ako sú napríklad perá, ceruzky, zošity,“ vysvetlila Žáčková. Silným mesiacom z pohľadu nákupov školských pomôcok je aj december.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výdavky #škola #prvák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dnes budete relaxovať pri aktívnom športe, ktorý je váš najobľúbenejší.
Požiadajte o zvýšenie mesačnej...

+ Neváhajte so založením spoločnej rodiny, mohlo by byť neskoro.
Šéf ocení vašu snahu a pracovitosť...