Pravidlá, kedy a koľko a tiež zodpovednosť. Čo musíte naučiť deti s počítačom?

Elektronické zariadenia, ako počítače, televízia, tablety či smartfóny môžu deťom pomáhať, ale aj škodiť. Dôležité je, aby sa deti naučili tieto elektronické zariadenia používať zodpovedne.

26.01.2020 08:00
deti, počítač, notebook, laptop Foto:
Pre deti je dôležité vytvoriť pravidlá ohľadom práce s počítačom. Aj trávením voľného času pri ňom.
debata

K tomu však potrebujú rodičov. Práve tí by mali od začiatku určovať, čo bude dieťa na počítači robiť a aký dlhý čas na ňom strávi. Uviedla to psychologička Ľubica Kövérová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie s tým, že dbať by na to mali najmä teraz, keď je na žiakov vyvíjaná väčšia záťaž v súvislosti s polročným uzatváraním známok.

„Rodičia by sa mali zaujímať o to, čo dieťa robí na počítači. Sprevádzať ho, radiť mu, rozprávať sa s ním, čo sa mu páči, čo ho baví,“ uviedla psychologička. Ako ďalej tvrdí, rodičia by mali vyhľadávať také programy, pri ktorých si dieťa trénuje pamäť, tvorivosť, priestorovú predstavivosť. Pri rôznych úlohách môžu sami trénovať schopnosť riešiť problémy.

„Deti v staršom školskom veku trávia pri počítači oveľa viac času ako deti v mladšom školskom veku. Okrem hier ho využívajú na vypracovávanie rôznych projektov do školy, komunikáciu s kamarátmi a spolužiakmi cez sociálne siete,“ poznamenala Kövérová s tým, že preto je na rodičoch, aby v tomto záťažovom období pred polročným vysvedčením stanovili deťom pevné pravidlá, za akých podmienok môžu byť na počítači.

Psychologička tvrdí, že ak to neurobia, môže sa im to vymknúť spod kontroly a zistia, že dieťa je bez počítača nervózne, nesústredne a nevie zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Rovnako môže pre počítač začať zanedbávať svoje povinnosti, záľuby alebo sa mu môže zhoršiť aj prospech v škole.

„Deti v predškolskom veku by mali čo najviac spoznávať reálny svet, nie ten virtuálny. Čím viac deti trávia svoj voľný čas pred obrazovkou, tým menej dochádza k interakcii medzi rodičom a dieťaťom,“ poznamenala psychologička s tým, že ak sa nahradia obrazovky za reálny svet, deti budú mať stále slabšie komunikačné schopnosti. Pri starších deťoch by zas rodičia mali mať pod kontrolou, čo ich dieťa na počítači robí, aké hry hráva, aké stránky na internete navštevuje a koľko času denne pri ňom trávi.

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #počítač #dieťa #rodina #psychológ #rodič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nájdete ten správny spôsob ako vyriešiť zmeny v zamestnaní.
Niektoré zásadné aktivity sa rozhodnete urobiť...

+ Dbajte, aby ste mali pri cestovaní potrebné výživové doplnky.
Neustále sa prispôsobujete, začnite myslieť...