Štúdia: Štikútka bábätka je dôležité pre vývin mozgu

, 22.11.2019 15:00
bábätko, materstvo,
Situácia, ktorú pozná každá mamička. Po dojčení dieťa začne trápiť niekoľkominútová štikútka. Autor:

Vyzerá to tak, že ich to mučí, napriek tomu sa to každý deň deje. Štikútka bábätiek. Veda teraz prišla s prijateľným vysvetlením.

Niekoľkominútové trápenie

Situácia, ktorú pozná každá mamička. Po dojčení dieťa začne trápiť niekoľkominútová štikútka. Britskí vedci okolo Kimberley Whitehead však teraz zistili, že čkanie pre našich malých miláčikov nie je rušivé. Štikútka je dokonca zdravá a podporuje vývin mozgu.

Bábo sa učí…

Podľa štúdie, zverejnenej v odbornom časopise Clinical Neutrophysiology vyvoláva každé štikútnutie excitačné vlny v mozgovej kôre novorodencov. Presnejšie ide o tri z týchto vĺn. Tretia z nich je veľmi podobná vzoru EEG. Tieto vlny vytvárajú prepojenia v mozgu dojčiat pre rôzne zmyslové vnemy. Čo to konkrétne znamená? Bábo sa učí, že zvuk súvisí s jeho bruškom. A toto cvičenie je nevyhnutné na to, aby si mohli maličkí neskôr sami ovládať vlastné dýchanie. Takže aj otravná štikútka má svoj význam!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Štikútka #mozog #dýchanie #dojčenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Naučíte sa žiť s chybami, ktoré máte, alebo ich postupne odstránite.
Peniaze berte vážne, mohli by ste...

+ Potrebujete čas pre seba, aby ste vedeli vyriešiť osobné problémy.
Pri varení používajte kvalitné...