Kedy je ten správny čas, aby si deti prestali odkladať peniaze do prasiatka?

Peniaze od starých rodičov, vreckové raz za mesiac či nejaké tie drobné eurá za šibačku - naše ratolesti dostávajú peniaze od útleho veku.

23.10.2019 17:00
úver, splatnosť, prasiatko, sporenie, peniaze, Foto:
Peniaze do prasiatka?
debata

Ako by s nimi mali naložiť? Dôležitú rolu zohrávajú rodičia, ktorí by ich mali viesť k finančnej zodpovednosti. Ako ste na tom vo vašej rodine?

Kedy je ten správny čas, aby si ich prestali odkladať do prasiatka a stali sa vlastníkom bankového účtu? "Na začiatok je dôležité naučiť dieťa základným princípom, ako hospodáriť s peniazmi, napr. práve formou domácej pokladničky. Len čo dieťa ovláda základy matematiky, môžu už rodičia uvažovať nad samotným účtom. Optimálne je začať postupne na začiatku školskej dochádzky. Dieťa v tínedžerskom veku je však určite pripravené na svoj prvý účet,“ odporúča Richard Modrák z PARTNERS GROUP SK. Zároveň zdôrazňuje, že ak má dieťa svoj účet a peniaze, a niekto ho naučí s nimi narábať, tak získa cenné skúsenosti a zručnosti do života a bude sa ľahšie orientovať v reálnom svete financií. Zároveň mu rodič prejavuje určitú dávku dôvery a dáva mu priestor na to, aby bolo zodpovedné.

Rodičia majú viacero možností, po akom produkte siahnuť. Niektoré banky majú účty pre deti naviazané priamo na účet rodičov, iné ponúkajú takéto účty aj samostatne. "V ponuke sú účty pre deti s poplatkom, alebo úplne bez poplatku. Existujú napríklad tiež účty fungujúce len na účely sporenia, či účty s balíčkom určitých služieb, napr. s internetban­kingom, bankovou kartou, cestovným poistením a podobne. Banky lákajú detských ,klientov‘ na karty s rôznymi grafickými vyhotoveniami, dokonca je možné mať aj kartu s ľubovoľným vlastným motívom,“ vysvetľuje Richard Modrák. Dôležitejšie ako super vyzerajúca karta je však nastavenie účtu. Napríklad niektoré banky ponúkajú k detskému účtu alebo karte poistenie straty dokladov a osobných vecí, prípadne aj úrazové poistenie. "Odporúčame vybrať si taký účet, kde nielen vedenie účtu, ale aj platby v obchode a výbery z bankomatu sú bezplatné,“ radí odborník.

Dôležité je od začiatku dieťaťu vysvetliť účel založenia účtu. To znamená, prečo má mať svoj účet, ako ho používať, a nie v akej banke je založený, prípadne podľa toho, ktorá banka má akú reklamu. "Dôležité je naučiť dieťa základné princípy finančnej gramotnosti, ako je zostavenie a stráženie si osobného rozpočtu, naučiť sa šetriť, vedieť si zrátať, koľko a na čo potrebuje, a naučiť sa plánovať svoje financie,“ odporúča Richard Modrák. Vaša ratolesť by sa mala naučiť používať kartu, a to nielen z technickej stránky, ale hlavne efektívne. Odborníci upozorňujú, že len čo dieťa začne používať kartu, má potrebu míňať viac. Jednoducho platby kartou sú jednoduchšie a menej emotívne, ako keď platíme v hotovosti. Týmto štádiom si musí každý prejsť a je dôležité usmerniť využívanie karty od samotného začiatku.

Rady pre rodičov

  • Nastavte si aktívny aj pasívny prístup k detskému účtu zo strany rodičov
  • Na začiatku je vhodné nastaviť určité obmedzenie maxima na jednu transakciu, prípadne na deň a mesiac
  • Blokujte niektoré typy operácií, napr. internetové platby, platby v rámci e-shopov, služba PayPal (úhrady bez zadávania PIN kódu) a podobne

Vysvetlite svojmu dieťaťu základné bezpečnostné pravidlá používania platobnej karty (nemať napísaný PIN kód na papieriku, bezpečné zadávanie kódu pri platbe či výbere a iné)

Vreckové a účet pre deti? Pozrite si rozhovor v TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #peniaze #deti #tínedžer #vreckové
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Pobyt na horách sa môže zmenou počasia poriadne zmeniť.
Poistenie nepodceňujte, aj keď cestujete len...

+ Stojte nohami pevne na zemi, inak hrozí veľké zemetrasenie.
Nesťažujte sa, finančne sú na tom niektorí oveľa...