Deti si počas prvých školských dní môžu doniesť domov vši! Ako sa ich zbaviť?

11.09.2019 15:00
dieťa, vlasy, svrbenie, hnida, voš, vši, hnidy
Mami, mám vši? Autor:

Jediným účinným opatrením na zamedzenie prenosu vší je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom.

Potvrdila to vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade.

„Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín,“ vysvetlila Hamade. Deti si počas prvých školských dní môžu doniesť domov vši. Tie sa vždy prenášajú kontaktom a prameňom nákazy je zavšivavené dieťa. Riziko výskytu tohto vysoko prenosného ochorenia sa zvyšuje s príchodom jesenných a zimných mesiacov.

Rodič by si mal všímať aj prípadné nepriame príznaky ochorenia, akými sú nepokoj dieťaťa, časté škrabanie sa vo vlasoch, respektíve viditeľná prítomnosť hníd alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy. Všeobecným predpokladom v prevencii pred pedikulózou je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie hlavy, pri výskyte vší okamžité ošetrenie hlavy v kolektívoch i rodinnom prostredí.

#vši #školák #škola #hygienické návyky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zabudnite na koláče, doprajete si ich nabudúce.
Nebuďte lenivý a dnes zvládnete viac ako si myslíte.

+ Pozor na silu myšlienky, všetko čo si prajete sa môže aj splniť.
Nepremýšľajte nad následkami, proste len...